Status specializovaného školicího pracoviště mají kromě Blanska ještě nemocnice v Brně a Ostravě. „Sami jsme s tímto návrhem zástupce ministerstva zdravotnictví oslovili. Žádnou zásadní změnu pro nás akreditace neznamená, ale je to velmi prestižní ocenění naší práce," naznačila mluvčí blanenské nemocnice Kateřina Ostrá.

Udělení akreditace předcházel dlouhodobý proces. „Museli jsme postupně splnit veškerá bezpečnostní a technická kritéria. Vyhověli jsme všem požadavkům na vybavení ambulancí a vytvoření vzdělávacích a propagačních materiálů pro vnitřní i vnější potřebu nemocnice. Celkem to trvalo přibližně rok," uvedla Ostrá.

Stávající zaměření péče se podle ní nijak nezmění. „I nadále budeme léčit dospělé nebo dětské pacienty a poskytovat poradenství zájemcům z řad veřejnosti. Novým úkolem bude praktické vzdělávání logopedů připravujících se na samostatnou práci bez odborného dohledu," vysvětlila mluvčí blanenské nemocnice.

Logopedické pracovníky tak čeká práce navíc. „To je sice pravda, ale v prvé řadě to bereme jako opravdu významné ocenění naší dosavadní práce," podotkla Miroslava Dyčková z oddělení klinické logopedie blanenské nemocnice.

Praxi u nich může absolvovat studující logoped vždy zhruba v délce jednoho měsíce. „Celkem jich máme právo vyškolit deset za rok. Přínosem pro ně je, že poznají práci akreditovaného pracoviště. Teprve poté je čeká atestace," dodala Dyčková.