A nejen ono, na hraně životnosti je i CT, fungující na stejném principu jako rentgen, ale využívané k vyšetření vnitřních orgánů pacientů.

Stávající rentgen je zastaralý. „Vypršela mu lhůta pro servisní podporu. V případě poruchy už nepůjde opravit. Nedají se sehnat náhradní díly. Nový už jsme vybrali a podepsali kupní smlouvu," uvedla mluvčí nemocnice Kateřina Ostrá.

Zároveň ubezpečila, že není důvod k panice, protože nemocnice má ještě jeden plně funkční rentgen bez závad v záloze. „Starý rentgen už dosluhoval. Jeho výměna je tak na místě," řekl chirurg Aleš Kleinbauer.

CT neboli cétéčko, jak ho většina lidí zná, se také potýká s problémy. „Před rokem na něm byla porucha a jeho oprava byla velice nákladná. Proto se nemocnice i s přihlédnutím k celkovému stáří rozhodla pro koupi nového zařízení," doplnila Ostrá.

Kolik nová zařízení budou stát, zatím není jisté. Jedná se ale o částky v řádech milionů. Jihomoravský hejtman Michal Hašek uvedl, že navrhne krajské radě i zastupitelstvu schválení dotace nemocnici ve výši pět milionů korun.

MARTIN DLOUHÝ