V červnu se tak pustili do zvelebování vesnice. Chtějí opravit cesty, skrýt do země telefonní vedení, v plánu je i rekonstrukce krajské silnice. „Bude se jednat o největší zásah do vzhledu obce za posledních pětatřicet let,“ uvedl zastupitel Bedřichova Jaroslav Brach.

Obec získala dva miliony osm set tisíc korun, což pokryje asi devadesát procent nákladů. Zbytek půjde z obecního rozpočtu. Podle starosty Bedřichova Františka Všianského přidělené dotace představují téměř dvojnásobek ročního rozpočtu obce. Zastupitelé na rozsáhlé opravy vyhlásili výběrové řízení. Pracovníci vítězné firmy už vyměnili část chodníků a asfaltem zpevnili dříve neudržované cesty, které jsou v majetku obce.

Oprav se dočká i část krajské silnice. „Nabídli jsme vedení Správy a údržby silnic, aby využili příležitost, kdy je rozkopaná obec, a vyměnili povrch na silnici od kostela k odbočce na Černovice,“ vysvětlil starosta Bedřichova.

Vedoucí blanenské Správy a údržby silnic Miloš Bažant dohodu s obcí potvrdil a dodal, že v příštích dvou letech mají v plánu celkovou opravu silnice od Štěchova k Černovicím. „Jednotlivé úseky budeme opravovat postupně. Silnici chceme také rozšířit, což znamená vykoupit některé pozemky od soukromých vlastníků,“ popsal Bažant. Připomněl však, že opravy jsou teprve ve fázi plánování.

PETRA KOUTNÁ