V podzemí se pak ale sesunuly o několik metrů nánosy. Odhalila se místa s velkým množstvím kostí zvířat z poslední doby ledové. „Výzkum po sesuvu sedimentů začal v srpnu 2011. Od té doby jsme našli kosti několika desítek jeskynních medvědů, kosti tří jeskynních lvů, dále několika hyen a vlků, a to vše z období před asi čtyřiceti tisíci lety," řekla Martina Roblíčková z Ústavu Anthropos brněnského Moravského zemského muzea.
Vědci jsou zaskočeni velkým množstvím nálezů. K nejatraktivnějším patří zachovalá lebka jeskynního lva. Výzkum ukazuje, že jeskyně byla v době ledové slují mnoha generací medvědů. Obdobně na tom byla i nedaleká jeskyně Výpustek. „Tyto jeskyně byly domovem medvědů. Žili v nich, přiváděli na svět mláďata i umírali. Proto je počet jejich kostí tak velký. Dále nacházíme kosti zvířat, které ulovili, nebo která si mohla přijít ulovit některá z medvíďat," dodala Roblíčková.
Barová jeskyně leží v sousedství jeskyně Býčí skála, kterou proslavil nález honosného pohřbu velmože ze starší doby železné. Badatel Jindřich Wankel v ní našel sošku bronzového býka. Nacisté v ní za války udělali utajovanou továrnu.
Vědci ve spolupráci se speleology představí historii Barové jeskyně i sousední Býčí skály o nadcházejících třech víkendech, kdy se v Býčí skále budou konat dny otevřených dveří. Celkem na ně přichází kolem pěti tisíc turistů. Otevřeno je již dnes a zítra. Letos výklad zpestří ukázka kostry jeskynního medvěda, která patří ke klenotům muzejní expozice Pavilon Anthropos. Ve čtvrtek byla nainstalována v podzemí.