Tati, to je krásná jeskyně!“ volá blonďatá holčička krátce po tom, co nás do Balcarky, snad nejbohatěji krápníky ozdobené jeskyně Moravského krasu, uvedl muž s pokrouceným knírkem pod nosem. Nebyl to nikdo jiný než poslanec Josef Šamalík, pod jehož vedení lidé z Ostrova u Macochy jeskyni na začátku minulého století objevovali. Proto ani nikdo jiný nemohl zahájit první kostýmované prohlídky v jeskyni Balcarka.

„V letošním roce pořádáme hrané prohlídky v Balcarce vůbec poprvé. Všude v okolí se dělají kostýmované prohlídky zámků nebo i jeskyní. Proto jsme se rozhodli něco takového uspořádat i my,“ přiblížila Eva Hebelková ze Správy jeskyní Moravského krasu.

Do Balcarky jsem se vydala hned v první ranní prohlídce. U vchodu i na prostranství před jeskyní už bylo plno. Přestože postavy z pohádek, objevitelé jeskyně i pravěcí lidé provázeli Balcarkou celý den, na všechny se nedostalo. „O prohlídky je velký zájem, všechny už jsou vyprodané a to jsme tři museli přidat,“ řekla Hebelková.

Na oživené prohlídky Balcarky si jeskyňáři nepozvali profesionální divadelníky, ale zhostili se jich průvodci. Sami si napsali scénář a ušili kostýmy. Třeba strašidelné pekelné. „Když nás lidé v jeskyni zazdili, museli jsme se tady naučit žít. Ale nakonec jsme si zvykli. Ale jak vám to tak povídám, tak mně při tom nějak vyhládlo,“ rozhlíží se kolem mlsně čert.

Děti, které se shromáždily zvědavě kolem, pevně tisknou ruce rodičů, ty menší v náruči se zavrtávají do límců bund. „Nebojte se, něco vám dám,“ uklidňuje je čertice a nabízí jim z kotlíku bonbóny.

„Mami a co je tohle? A kde zmizela čarodějnice? A co má vodník v hrnečkách?“ rodiče nestíhali na zvídavé otázky svých potomků ani odpovídat. V Balcarce se bylo opravdu na co dívat. Kromě čertů se v podzemí ukrývala třeba vodnice, ježibaba, čaroděj, oráč Balcar, jeskyňky i pohádková babička.

Na první ranní prohlídku se do Balcarky vydala z Lipovce i Alena Rajnochová s rodinou. „Líbilo se nám to. Vlastně díky tomu, že v jeskyni vystupovaly postavy z pohádky, jsme sem vůbec mohli jít. Běžnou prohlídku by děti asi nevydržely,“ míní světlovlasá žena.

Na koho se v sobotních prohlídkách Balcarky nedostalo, bude mít letos šanci ještě jednou. „Ještě letos chceme prohlídky opakovat. Asi na konci srpna nebo v září, když je hluché období a lidé moc do jeskyně nechodí. A v dalších letech také určitě znovu,“ prozradila Hebelková.