„Rozhodli jsme se připomenout toto unikátní výročí, protože v současné době už není mnoho vodovodů tak dobře funkčních. Díky této stavbě je také vidět, jak byl Bačov už v dřívější době progresivní,“ uvedl starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.

Počátky stavby bačovského vodovodu jsou spojeny s císařem Františkem Josefem I. „Vodovod byl vystavěn roku 1908 v rámci oslav šedesáti let císaře v čele rakousko–uherské monarchie,“ uvedl tiskový mluvčí Boskovic Jaroslav Parma.

Vodovod, jehož zdroj pramení u Pamětic, je veden do vodojemu za obcí Bačov a odtud zpět do obce, kde jsou na něj napojeny jednotlivé domy.
Do dnešní doby je vodovod plně funkční a provozuje jej Svazek vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko.

Před dvěma lety se vodovod v Bačově dočkal zcela nové fasády a celkové obnovy. Nad vstupem do objektu si teď příchozí mohou prohlédnout i pamětní desku stavby. U příležitosti jubilea nechali zástupci města vytisknout soubor pohlednic s bačovským vodovodem.

Oslavy pro příchozí vedení města připravilo na pátek třetího října na třináctou hodinu. „Chystáme slavnostní připomenutí této stavební rarity, kterého se zúčastní i zástupci vodáren,“ uvedl Jaroslav Parma.