Oprava nevyužívaných a pomalu chátrajících hospodářských budov začala loni. Podle cetkovického faráře Jana Hodovského se práce pomalu blíží do finále. „Předpokládáme, že vše bude hotové v dubnu. Hlavním důvodem, proč jsme se do oprav pustili, je to, že se farníci a další místní lidé neměli kde setkávat. Také jsme chtěli, aby objekty přiléhající k faře nehyzdily obec," řekl farář.

Nové společenské centrum bude tvořit jedna větší místnost, toalety a přípravna jednoduchého občerstvení. Nebude chybět technické vybavení, jako například dataprojektor, který najde využití třeba při přednáškách.

Součástí projektu na opravu areálu fary byla i obnova dlažby v kostele svatých Filipa a Jakuba, která už je hotová. „Vše dohromady bude stát necelé dva miliony korun. Z toho jeden milion čtyři sta tisíc jsme získali jako dotaci z Místní akční skupiny Partnerství venkova," řekl dále farář.

Pomoc obce

Cetkovičtí zastupitelé nyní schválili, že farnosti bezúročně půjčí částku, která se rovná schválené dotaci. „Dotace se totiž vyplácí až po zaplacení všech faktur. Proto jsme na několik měsíců tuto sumu farnosti půjčili. Peníze jsme měli na účtu a budeme je na investice v obci potřebovat až v druhé polovině roku," sdělil starosta Cetkovic Petr Horák. V pomoci farnosti zastupitelé neviděli problém, protože společenské centrum bude sloužit všem lidem v obci. „Navíc nám farnost vždy vycházela vstříc. Měli jsme od ní například za symbolickou částku pronajatý sklad na různou obecní techniku. Také nám za slušnou cenu prodala pozemek, na kterém jsme loni postavili novou hasičskou zbrojnici," doplnil Horák.

Farnost má už další plány. Podle Hodovského bude v budoucnu potřeba na faře opravit elektroinstalaci a časem také fasádu na kostele i na budově fary. „To ale určitě nebude dříve než za pár let," dodal.