„Dlouhou dobu se věnujeme památným stromům v Moravském krasu. Při této příležitosti jsme narazili na nádhernou Novodvorskou alej. Potřebuje ale péči odborníků. Případný úspěch v soutěži nám může pomoci při shánění peněz na ošetření stromů,“ uvedl Jiří Židů, který se s několika dalšími lidmi na obnově aleje podílí.

Alej je tak jedinou v okrese Blansko, která se ankety účastní. „Je to nádherné stromořadí tvořené lípami malolistými. Největší má kmen o obvodu přes čtyři metry,“ uvedla Zora Kasiková, mluvčí sdružení Arnika, které soutěž pořádá. Celkem můžou lidé hlasovat pro osmačtyřicet alejí na území České republiky.

Tu Novodvorskou přihlásila dcera Jiřího Židů Kateřina, která se stromořadí věnovala už na střední škole a s projektem na jeho obnovu slavila úspěchy. „Dostali jsme i nějaké dotace, ale to bohužel zatím nestačí. Musíme řešit hlavně velké trhliny v lípách, chceme je překrýt šindeli,“ vysvětlil Židů. Některé opravy však stromy už podstoupily. „Spolu s žáky sloupské školy, skauty a vavřineckými hasiči jsme v aleji vyřezali přebytečné keře a vysbírali odpadky. Mezi stromy najdou nově lidé i krásnou dřevěnou lavici od myslivců ze Sloupu,“ uvedl Židů.

Alej u obce stojí od začátku devatenáctého století. Tehdy ji nechal vysadit starohrabě Hugo Salm. Bývala součástí stromořadí podél cest z Blanska přes Obůrku k dnes již zaniklému hradu Blansek.

V anketě můžou lidé hlasovat na internetu do konce listopadu. „Novodvorská alej je jedna ze dvou památných alejí na Blanensku. Druhá se nachází při cestě z Jedovnic na Blansko. Do soutěže ale přihlášená není,“ dodal Židů.

ŽANETA ONDROUŠKOVÁ