Úpravy památné aleje začaly v únoru kácením stromů, vysazováním nových a odstraňováním poškozených větví. „Kolem aleje jsem jezdil do školy. Všiml jsem si, že se tam odehrávají velké úpravy," uvedl Štěpán Machač z Blanska.

Odborníci museli nechat pokácet zhruba sedmdesát stromů kvůli jejich špatnému stavu, parazitům, houbám nebo hnilobě. „Některé stromy mohly spadnout, například při silném větru. U některých jsme i zmenšovali korunu," uvedl Petr Vykrut, který se nyní o údržbu aleje stará. Na obou stranách aleje od března stojí skoro sedmdesát nově vysazených stromů, dalších dvacet tam vysadí na podzim.

V aleji, která v roce 2013 vyhrála soutěž Alej roku, nebyly některé stromy v pořádku již delší dobu. Jsou staré desítky let, některé i přes sto. „Za poškození stromů může i to, že se alej nachází u silnice. V zimě zde pluhy odhrnují sníh, můžou stromy poškodit a ty začnou hnít," vysvětlil Dominik Franc ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Projekt regenerace silničních alejí v okolí Blanska má stromořadí obnovit.

U některých stromů se nejdříve musel zrušit status památných stromů, až poté je mohli na jaře dřevorubci pokácet.

MICHAELA REISIGLOVÁ