Kolem větrného mlýna, slepým krasovým údolím Rudického propadání, ti, kdo zvolí delší trasu, minou i barokní chrám ve Křtinách či zbytky středověké osady Bystřec. V lese stovky václavek, rosou pokryté pavučiny, stromy obalené barevnými listy, babí léto jako vyšité. Však také turistů přišlo požehnaně. „Jsme moc spokojeni, že počasí tak vyšlo. Díky tomu přišlo hodně lidí, i když rekod, který činí tři sta šest účastníků, letos nepadl,“ zhodnotil Jaroslav Weiter z TJ Sokol Rudice, která pochod pravidelně vždy druhou sobotu v říjnu pořádá.

Malé děti i důchodci, na trasu mohl vyrazit každý. Nejmladšímu účastníkovi pochodu byly necelé čtyři měsíce, nejstaršímu čtyřiaosmdesát let. „Nejmladší a nejstarší vždy dostanou zvláštní cenu, stejně tak ten, kdo přijede z největší dálky. Letos to byly rodiny z Prahy a z Bratislavy. Registrovaných bylo i deset psů, kteří tak dostali vlastní diplom a tatranku jako všichni ostatní účastníci,“ doplnil Weiter. Příchozí si tradičně mohli vybírat z tras o délce pět, patnáct, pětadvacet a pětatřicet kilometrů..

Pochod si letos už podruhé nenechali ujít Kubíkovi z Rudice. „Je hezky a chceme si udělat procházku krásnou přírodou. S šestiletou dcerou půjdu pět kilometrů přes Rudické propadání do Jedovnic, manžel s devítiletým synem zkusí patnáctikilome trovou trasu. Samozřejmě jsme vybaveni čajem, svačinami i nějakými sladkostmi,“ těšila se před startem Pavlína Kubíková.

Kdo najde nejvíc hříbků a který strom má bílou kůru? Na pochodu obvykle nechybí pionýři z Jedovnic, kteří se cestou ani chvilku nenudí. „Pravidelně chodíme pět kilometrů, letos starší děti šly poprvé patnáct. Je to už taková tradice a příjemná procházka. Po cestě hrajeme různé hry a užíváme si to,“ popsala vedoucí pionýrské skupiny Pavlína Hejčová.

Poslední roky je pro účastníky pochodu obzvlášť příjemná kontrola u rybníka Dymák v Jedovnicích. I letos to tam vonělo rybími dobrotami a v kádích se mrskali šupináči. Pořadatelé pochodu se totiž domluvili s tamními rybáři, aby výlov Dymáku načasovali právě na termín pochodu. „Je to taková další atrakce na trase,“ doplnil Jaroslav Weiter.