Protesty, petice, referendum a nakonec žaloba. Vše namířené proti stavbě sportovní haly v Boskovicích. A nic z toho nepomohlo. Alespoň zatím. Pomyslnou tečku za jednáními, která vedení města vedlo s odpůrci haly několik měsíců, udělali ve čtvrtek zaměstnanci firmy IMOS. Dělníci totiž mezi ulicemi Bílkovou a Slovákovou začali kopat a na místo dovezli hlínu. Stavbu za osmatřicet milionů korun tak oficiálně zahájili.

Boskovičtí odevzdali pracovníkům staveniště už ve středu. „S pracemi začali ve čtvrtek ráno. Při hledání vhodného termínu jsme museli brát v potaz také to, že sedmého listopadu nám končí stavební povolení, proto jsme s ohledem na všechny průtahy museli relativně dost pospíchat," uvedl vedoucí majetkového odboru boskovické radnice Pavel Musil.Stavba kritizované sportovní haly v Boskovicích začala.

Začátek stavby zaskočil i jednoho z obyvatel Bílkovy ulice. „Ráno jsem je sice viděl přivézt hlínu, ale od té doby se nic neděje. Vypadá to, že prostě museli za každou cenu začít. Radost z toho rozhodně nemám," řekl ve čtvrtek na místě muž, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Stavba má trvat přesně 409 dnů a oficiálně skončit v polovině prosince příštího roku. „Začali jsme výkopovými pracemi, na které příští týden navážeme montáží staveniště. V listopadu přijde na řadu kácení zeleně, přeložka plynového vedení nebo betonáž základů," vyjmenoval Radek Voráč ze společnosti IMOS.

Někteří Boskovičtí poukazují na to, že brněnská firma čelí návrhu na insolvenční řízení. „Stále je to pouze návrh a podle toho k tomu také přistupujeme. Rozhodně to nechápeme jako důvod k vyřazení firmy ze zakázky. Víme, že mají v současnosti dost práce, takže je to důvěryhodná společnost, která vše bez problémů zvládne," řekl Musil.

Navzdory referendu

V zářijovém referendu se sice většina hlasujících lidí vyslovila proti stavbě haly na daném místě, ale k urnám jich přišlo málo. Výsledek proto neplatí. Někteří Boskovičtí založili občanské sdružení Obzor a stavbě haly se pokusili na poslední chvíli zabránit. Podáním sousedské žaloby.

Na starost ji má advokát Tomáš Krejčí. „Na blanenském okresním soudě jsme odevzdali předběžné opatření. Jednoduše chceme, aby stavbu zastavil. Náš případný úspěch je však v rukou soudu, my můžeme pouze čekat na výsledek jeho rozhodnutí," oznámil advokát.

To si uvědomuje také předseda občanského sdružení, jehož název zkracuje větu Občané Boskovic za organizovaný rozvoj. „Konečné slovo soudu bychom měli znát do deseti dnů. Jestli uspějeme, radnici nezbude nic jiného než stavbu přerušit. Uvědomujeme si, že náš krok měl přijít dřív, ale museli jsme počkat na oznámení o registraci z ministerstva vnitra, bez kterého to nešlo," vysvětlil Oldřich Grulich.

Boskovického starostu Jaroslava Dohnálka snaha Obzoru nezneklidňuje. „Ze zákona mají na žalobu samozřejmě právo. Já se jí však budu zabývat teprve v případě, že se ke mně dostane konkrétní oznámení. Do té doby to ani na zahájené práce nemá žádný vliv," upozornil.