Blanenský starosta Ivo Polák shrnul okolnosti, které radnici k nápadu vyhlášení referenda vedly. „Dvakrát jsme podali výzvu na prodej stavby, ale žádná nabídka nebo územní studie k nám nedorazily. Napotřetí jsme oslovili přímo vybrané developery. Bez ohlasu," konstatoval.

Zkrachovala i vize Vlastimila Konečného z brněnské společnosti Vienna Invest, který navrhoval blanenskou obdobu obchodního domu Vaňkovka. „Záměr společnosti se nám nezdál špatný, ale nebyl kompletní," vysvětloval tehdy Polákův předchůdce Lubomír Toufar.

Vedení města čelilo stále hlasitějšímu volání po demolici budovy. „Souhlasíte s tím, aby město Blansko provedlo na své náklady odstranění hotelu Dukla v Blansku na náměstí Republiky a následně vhodnou formou zajistilo revitalizaci takto vzniklého prostranství?" zeptá se proto radnice všech.

Referendum se uskuteční zároveň s komunálními volbami. „Je to jediná možnost, jak nabídnout lidem dvoudenní hlasování. Voleb do obecních zastupitelstev se účastní přes padesát procent lidí, takže snáz dosáhneme na potřebnou pětatřicetipro­centní hranici. Navíc ušetříme," vysvětlil starosta.

Následně vyzval kolegy, aby se k návrhu ústně vyjádřili. Toho využil pouze opoziční zastupitel za KSČM František Ladič. „Hotel stojí v centru Blanska od května roku 1981. Náklady přesahující osmnáct milionů korun tehdy dohromady zaplatili zástupci Metry Blansko, ČKD Blansko a Jihomoravského kraje," zmínil jeho historii.

Referendum podle něj není ideálním řešením. „Při kapacitě sto čtyřiceti lůžek a ceně dvou set osmdesáti korun za noc provozovatel hotelu vydělá deset milionů korun ročně," naznačil jeho význam a podal návrh na stažení materiálu z jednání.

Polák oponoval poznatky o poměrech v hotelu, který slouží jako ubytovna. „Pravidelně v něm přespává ani ne padesát lidí. Jen třináct z nich má nahlášený trvalý pobyt v našem městě," sdělil.

Ladičův návrh neprošel. Zato pro konání referenda mimo komunistů hlasovali všichni přítomní zastupitelé. Na zasedání devátého září musí ještě referendum vyhlásit. Na tom, že obyvatelům Blanska radnice osud chátrajícího hotelu vloží do rukou, už se však nic nezmění.