1. NOVOROČNÍ KONCERTY

Kdy? Pátek, sobota, neděle

Kde? Rájec-Jestřebí, Kunštát, Boskovice

Novoroční koncert s přípitkem starosty. Tradiční akce, která se na Blanensku těší stále větší oblibě. Letos se uskuteční v Rájci-Jestřebí, Kunštátě nebo Boskovicích.

O koncert klasické hudby se postará uznávané Moravské klavírní trio z Brna. Tvoří jej houslista Jiří Jahoda, klavíristka Jana Ryšánková a violoncellista Miroslav Zicha. Opět si přizvali dva operní sólisty, konkrétně sopranistku Martu Reichlovou a barytonistu Romana Hozu.

Právě hudba je podle starosty Rájce-Jestřebí Pavla Perouta hlavním důvodem, proč si tuto příležitost nenechá ujít každým rokem více lidí. „Ten poslech rozhodně stojí za to. Vždycky se sejde velká skupina posluchačů. Je to totiž zároveň možnost společně přivítat nový rok. Sám to beru jako vhodné gesto sounáležitosti," prohlásil Perout.

V Rájci-Jestřebí se koncert uskuteční v pátek třetího ledna od půl osmé večer v obřadní síni. Do Kunštátu hudebníci zavítají o den později. „Začnou hrát v sedm hodin večer v našem kulturním domě. Sám se akce zúčastním počtvrté. Pamatuji si, že ze začátku chodili spíše jednotlivci, což nebylo ideální, ale postupně se to zlepšilo. Loni už přišlo kolem sta obyvatel města," uvedl kunštátský starosta Zdeněk Wetter.

V neděli se muzikanti přesunou do boskovického Zámeckého skleníku, kde koncert začne v sedm hodin. I tam bude součástí koncertu slavnostní přípitek.

Letos se mohou milovníci klasické hudby těšit na skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Petra Iljiče Čajkovského nebo Jaroslava Ježka.

2. VÁNOČNÍ KONCERT

Kdy? Neděle, 16.00

Kde? Bukovinka, kostel

Komorní smíšený sbor Kantila Křtiny a Santini Ensemble zvou na vánoční koncert do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Bukovince. Koncert pod taktovkou dirigenta Lukáše Sotoláře se uskuteční v neděli od čtyř hodin odpoledne. Na programu budou vánoční koledy Luboše Fišera. Vstupné je dobrovolné.

3. TURISTICKÁ VYCHÁZKA

Kdy? Sobota, 9.00

Kde? Jedovnice, sraz

Sokol Jedovnice pořádá v sobotu turistickou vycházku do Blanska. Sraz pro účastníky pěšího pochodu je v devět hodin ráno na náměstí v Jedovnicích. Ti, kterým se nechce šlapat pěšky, se akce mohou také zúčastnit. Do Blanska z Jedovnic dojedou autobusem. Jeho odjezd je z jedovnického náměstí do Blanska v deset hodin a padesát šest minut dopoledne. Program akce příchodem či příjezdem do Blanska však nekončí. Od půl jedné čeká na účastníky oběd v blanenské restauraci na ulici Dvorská a od dvou do tří hodin odpoledne následuje bowling.

4. HASIČSKÝ PLES

Kdy? Sobota, 20.00

Kde? Okrouhlá

O prvním lednovém víkendu začíná také plesová sezona. V Okrouhlé ji zahájí v sobotu hasičský ples. K poslechu a tanci zahraje Tamden Protivanov. Pořádající Sbor dobrovolných hasičů Okrouhlá slibuje bohaté občerstvení a štědrou tombolu. Hned první lednovou sobotu se koná také pátý reprezentační ples městyse Knínice. Od osmi hodin večer bude v knínickém kulturním domě vyhrávat skupina Funny melody.

5. TŘÍKRÁLOVÝ KONCERT

Kdy? Neděle, 15.00

Kde? Šošůvka, kaple

V kapli svatých Václava a Anežky České v Šošůvce se v neděli od tří hodin uskuteční osmý tříkrálový koncert Šošůvské scholy. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován na pokrytí nákladů spojených s primicí (první veřejně slouženou mší) Václava Hejče ze Šošůvky.