V unikátním podzemním objektu, kde byla za druhé světové války německá továrna a později protiatomový kryt, vznikne turistická trasa. Její součástí bude i expozice o využití jeskyně člověkem. Výpustek se tak stane pátou zpřístupněnou jeskyní v Moravském krasu.
„Abychom jeskyni mohli otevřít, musíme tam vybudovat nezbytné zázemí. Hlavně parkoviště, sociální zařízení a alespoň malou prodejnu s občerstvením a suvenýry,“ řekl Jiří Hebelka, ředitel Správy jeskyní Moravského krasu, která vloni jeskyni přebrala od armády.
Bývalý vojenský areál je rozsáhlý. Za plotem s ostnatými dráty je devět venkovních budov a dvě stě metrů dlouhý protiatomový kryt. „Výpustek má úžasnou historii. Je atraktivní, a to nejen tím, že tady působila armáda. Je zajímavý i z hlediska archeologického a paleontologického. Je to něco jiného, než ostatní čtyři krápníkové jeskyně v Moravském krasu. Na to sázíme,“ uvedl ředitel Hebelka.
Na otevření jeskyně čekají stovky lidí. O tom, že Výpustek bude tahák, se jeskyňáři přesvědčili už když zorganizovali poprvé den otevřených dveří. Tehdy sem přišlo v jeden den až tři tisíce lidí.
Protože jeskyně leží v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras a je součástí přírodní rezervace U Výpustku, museli s jejím otevřením pro veřejnost souhlasit i ochranáři. „Měli jsme podmínky. Týkaly se hlavně venkovního areálu,“ konstatoval šéf Chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka. Ochranářům šlo hlavně o to, aby z areálu zmizely všechny objekty, garáže, sklady a zůstala jen hlavní provozní budova. „Dál se budeme určitě domlouvat o režimu v jeskyni,“ uvedl Štefka.