„Léta jsme s manželem hledali místo, na němž by mohla vzniknout naše zvířecí farma, která by sloužila pro rehabilitaci postižených lidí. A Ústup nás hned zaujal, je tady opravdu nádherná příroda s krásným výhledem na Vysočinu. Jenže teď mají stát přímo vedle našeho plotu solární panely,“ stěžovala si Yvona Okáčová.

Když se podle jejích slov asi před rokem o záměru vedení obce postavit v Ústupu solární elektrárnu v těsné blízkosti jejich pozemku dozvěděli, dělali vše proto, aby tomu zabránili. „Elektrárna tuto malebnou vesničku jen zohyzdí. Proto jsme se snažili apelovat na lidi, jenže starousedlíků už tady moc není a taky jim to bylo víceméně jedno a rekreanti, kteří sem hojně jezdí, zase nemají volební právo,“ popsala Okáčová.

Referendum, pak žaloba

V obci s pouhými čtyřiceti stálými obyvateli vyhlásili o solární elektrárně referendum. A v tom lidé jednoznačně hlasovali pro stavbu. Přesto se manželé Okáčovi nevzdali a s tvrzením, že nebyli o stavbě elektrárny dostatečně informováni a že chyběly informace na úřední desce nebo webových stránkách Ústupu, obec zažalovali. Proti tomu se zástupci Ústupu ohradili s tím, že informace o projednávání změn uzemního plánu byly řádně vyvěšeny v prosklené vitríně, která v obci Ústup plní funkci úřední desky již po dlouhou dobu a o které lidé vědí, že právě na tomto místě jsou vyvěšovány veškeré úřední písemnosti. Spor manželů Okáčových s obcí se dostal až před Nejvyšší správní soud. Ten však nyní rozhodl ve prospěch Ústupu.

„Soud dal za pravdu obci,“ potvrdil mluvčí Nejvyššího správního soudu František Emmert. Podle rozsudku soudu se manželé Okáčovi dostatečně seznámili s návrhem územního plánu Ústupu a využili svého práva uplatnit proti němu včas svoje námitky. Navíc je podle soudu důležitý i výsledek referenda jako vyjádření práva lidí i obce na samosprávu.

Starosta Ústupu Antonín Toman se k případu odmítl dále vyjadřovat. „Už jsem z toho všeho na pokraji svých sil. Nic ke stavbě solární elektrárny říkat nebudu,“ uvedl pouze Toman a na další výzvy Blanenského deníku nereagoval.

Smířit se s elektrárnou

Rozsudek Nejvyššího správního soudu nepřipouští žádné opravné prostředky. Jak budou manželé Okáčovi postupovat dál, ještě přesně neví. „Další kroky necháme na našem právníkovi. S výsledkem sporu jsme smíření, v podstatě jsme jej očekávali. Možná nám nakonec nezbude nic jiného, než se smířit i s elektrárnou. Ale aspoň nás nebude mrzet, že jsme proti ní nezkusili bojovat,“ dodala Yvona Okáčová.