Novou úhradovou vyhláškou pro příští rok ministerstvo zdravotnictví kvůli úsporám výrazně omezí ambulantní péči. Omezení se dotkne i hemodialýzy a jejích alternativ. Pacienti, kteří dialýzu potřebují několikrát týdně, se proto obávají, že kvůli tomu poklesne kvalita péče. Lékaři na Blanensku však takové domněnky vyvracejí, snížení úhrad totiž údajně postihne především celkové hospodaření zdravotnického zařízení.

Osmašedesátiletá Anna Svobodová dojíždí dvakrát týdně z Vyškovska do boskovické nemocnice na čištění krve hemodiafiltrací. Po čtyřech hodinách strávených na přístrojích je jí vždy lépe. Procedura je šetrnější a důkladnější než "obyčejná" dialýza, je však také podstatně dražší. Dotknout se jí proto má největší snižování úhrad zhruba o třiačtyřicet procent.

„Obáváme se, že lidé začnou kvůli tomuto omezení dostávat horší péči než dosud. Třeba hemodiafiltraci, která krev dokáže vyčistit mnohem lépe, přestanou na dialýze úplně poskytovat,“ myslí si člen prezídia Společnosti dialyzovaných a transplantovaných Pavel Exner. Společnost už obavy dokonce vyjádřila i v otevřeném dopise adresovaném ministru zdravotnictví.

Stejná péče, tvrdí lékaři

Podle slov lékařů se však lidé na Blanensku ničeho takového bát nemusí. „Je pravda, že dialýza je velmi lukrativní a z jejích úhrad nemocnice platí i jiné ztrátové obory. Omezení úhrad nám výrazně zasáhne do hospodaření nemocnice. Pacienti však tuto změnu nepocítí, péči musí dostat stejnou jako je dosud,“ zavázala se ředitelka blanenské nemocnice Vladimíra Danihelková.

Doplnila, že omezení úhrad povede spíše k nezájmu soukromých organizací, které v dialýze dosud viděly zlatý důl. Pro srovnání: například blanenská nemocnice si podle dřívějšího vyjádření místostarosty Blanska Jiřího Crhy díky dialýze každý rok zatím přišla asi na dvacet miliónů korun.

Dialýza je hrazena podle seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami. Až čtyřicetiprocentní pokles jednoho bodu s haléřovou hodnotou však ve výsledku dělá i několik tisíc. Dialyzační střediska tak příští rok za jednu dialýzu dostanou místo 3 800 korun o šest set korun méně, u hemodiafiltrace, za kterou dosud dialyzační střediska dostávala asi šest tisíc, bude pokles dokonce o dva a půl tisíce. „Chápeme, že je potřeba šetřit, a proto se snižují úhrady péče. Také bychom pochopili snížení do deseti procent, ale čtyřicet procent už je příliš,“ dodal Exner.

Pacienty se snaží uklidnit i ministerstvo zdravotnictví. „Je to nejvýdělečnější obor v českém zdravotnictví, srovnáním výše úhrad jej chceme srovnat s jinými medicínskými obory,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň s tím, dostupnost péče tím rozhodně neohrozí.

Konečná vyhláška bude známá do konce roku. „Dokud nebude nic potvrzené, nemůžu se k tomu vyjádřit. Je jen jasné, že se pacienti obávají o kvalitu péče, ale ta se určitě nezmění. Přizpůsobit se musíme my a to třeba tak, že vyjednáme lepší podmínky u našich dodavatelů,” tvrdí lékař Stanislav Šurel z boskovické dialýzy.