Soutěž se konala již podevatenácté. „Naši žáci se jí účastní již několik let a do finále se dostávají téměř pokaždé. Letos byli v regionálním kole pro východní Čechy a jižní Moravu, které se konalo v březnu, zedníci dokonce první a truhláři druzí," je ráda zástupkyně školy Helena Marešová.

V hlavním městě čekala nadané žáky třetích ročníků ale ještě větší konkurence. Soutěž se konala čtyři dny a byla rozdělená na teoretickou a praktickou část. Na úkolech se podílely i odborné firmy.

Například truhláři měli vyrobit pomocí brusek a dlabačky zahradní stolek. „To bylo nejtěžší, protože měl tvar šestiúhelníku. V regionálním kole to samozřejmě bylo jednodušší. Bylo obtížné to vůbec všechno stihnout včas. Každý den jsme museli mít určitou část stolku hotovou. Dělali jsme na něm od devíti hodin ráno někdy až do půl šesté večer. Na soutěži se mi hodně líbilo, naučil jsem se na ní opět něco jiného. A jen jsem se utvrdil v tom, že se chci truhlařině po skončení školy profesionálně věnovat," uvedl Lukáš Vykydal.Mladí truhláři a zedníci z Masarykovy střední školy Letovice uspěli v celostátním kole soutěže SUSO.

Zedníci naopak nedělali jen na jednom úkolu. Každý jejich soutěžní den vypadal jinak. Na jeho konci ale museli být s prací hotoví. „Zdili například komín nebo předváděli různé techniky zdění třeba z cihel či tvárnic. Předváděli také disciplínu lepení lícových pásků, které se používají na fasády, ale i do interiérů," popsala Marešová.

Soutěž podle ní prověřila i odborné znalosti žáků, kteří absolvovali různé testy. „Část témat použitá v testech byla veřejná a žáci se na ně mohli připravit, část byla do poslední chvíle utajená," přiblížila.

Těší ji, že díky úspěchu žáků ministerstvo školství zařadilo letovickou střední školu do programu Excelence středních škol. „Řadíme se tak mezi vzdělávací instituce, které svou kvalitou převyšují ostatní. Od ministerstva zároveň získáme peníze na odborný výcvik pro talentované žáky. Budeme moci více rozvíjet jejich manuální zručnosti. Máme radost, že firmy mají o naše žáky po ukončení studia stále velký zájem," doplnila Marešová.