Bývalý starosta Jaroslav Janda chtěl pod střechou obecní budovy nechat udělat byty, další prosazovali posilovnu či knihovnu. Po loňských komunálních volbách se situace změnila. Zastupitelstvo našlo společnou řeč a opravenou střechu chce proměnit v místo pro volnočasové aktivity.

Podle zastupitelů však byly stavební práce udělané nekvalitně. Potvrdil to i znalecký posudek, který si nechali zpracovat. A dokud stavební firma nedá vše do pořádku, plány obce budou na mrtvém bodě. „Sádrokarton je instalovaný špatně a chybí i pravidelné dilatační spáry. Vstupní dveře jsou usazeny neodborně, bez ponechání výškového rozdílu. Takto bude muset být těsně za prahem schod, což je nesmyslné a návštěvníci o něj mohou zakopnout. Schodiště je průmyslové. Chybí tam i umyvadla a záchody, které měly být součástí úprav. Vše je vlastně jen hrubá stavba," vyjmenoval závady z posudku zastupitel Zdeněk Mikula.

Vedení obce již poslalo stavební firmě Matoušek, která opravu prováděla, reklamaci. „Na dopis ale již dva a půl měsíce nereaguje, proto jí pošleme další. Pokud i ten zůstane bez odezvy, obrátíme se na právníka. Proč bychom nákladnou opravu měli platit z rozpočtu? Dle smlouvy musí firma určité věci dodělat a odstranit vady," vysvětlil Mikula. Podle dalšího zastupitele, který si nepřál zveřejnit své jméno, to ale ještě nejspíš potrvá dlouho, protože společnost je v insolvenci.

Nevhodná dlažba

Vyjádření jednatele stavební firmy Jana Matouška se Blanenskému deníku Rovnost získat nepovedlo. Jeho asistentka sdělila, že je na služební cestě v zahraničí, a na e-mail neodpověděl.

V zrekonstruované střeše je nyní několik posilovacích strojů, na kterých mohou zájemci cvičit. „Z prostoru chceme udělat větší klubovnu, doplnit tam i pingpongové stoly. Domluvili jsme se, že knihovnu nakonec uděláme jinde, vhodné místo je pro ni v budově za základní školou. Doufám, že se nám povede se stavaři domluvit a střecha konečně najde odpovídající využití. Stropy tam praskají, je to opravdu zfušovaná práce," posteskl si místostarosta Úsobrna Pavel Lutera.

Nedávno se navíc objevil i další problém. Stavební firma opravovala i záchody a dlažbu v hospodě v přízemí budovy. A její provozovatelé jsou z toho nešťastní. „Pro tak velký provoz zvolila firma nevhodnou dlažbu. Hodí se spíše do rodinného domu a nedá se vyčistit. Strop není zaizolovaný, což v zimě přineslo zvýšené náklady na vytápění," vysvětlil Mikula.

Stavba byla zkolaudována loni. Podle bývalého zastupitele Josefa Kopeckého se tak ale mělo stát již o několik měsíců dříve. Kvůli různým závadám a nedodělkům vydali hasiči souhlasné stanovisko s až téměř ročním zpožděním. „Stavební firma již dříve některé vady odstranila. Podle smlouvy však obci dluží za zpoždění díla nejméně tři sta tisíc korun," uvedl Kopecký.

V době oprav byl Mikula předsedou stavební komise. „Po celou dobu prací ani při předání díla mi nikdo neumožnil vstoupit na staveniště. Musel jsem tam vniknout na vlastní nebezpečí," uvedl Mikula.