Začátkem roku očekává Úřad práce v Blansku i jeho pobočky v Boskovicích a Letovicích nápor nezaměstnaných. Výrobní firmy na Blanensku totiž v průběhu posledního půl roku propustily stovky zaměstnanců. Řadě z nich neobnovily pracovní smlouvy na dobu určitou.

Na úřad práce se bude muset vydat i Martin Dokoupil z Velkých Opatovic. Od ledna mu totiž skončil pracovní poměr v boskovické společnosti Láník.
„Ve firmě mi neprodloužili smlouvu. Řekli nám, že budou snižovat stavy zaměstnanců. Od ledna tak nemám práci,“ uvedl mladík, který ve firmě pracoval necelé dva roky. „Najít práce bude těžké. Situace bude podobná ve všech ostatních výrobních firmách,“ dodal Dokoupil.

Nejen jeho tedy čeká registrace na úřadu práce. Jak dříve potvrdila Hana Kuběnová z blanenského úřadu práce, první odhady počtu nezaměstnaných se pohybují v řádech stovek. „Kvůli současné krizi propouštělo mnoho firem, a to nejen na Blanensku. Zatím máme nahlášených přes tři sta lidí, kteří se k nám mají v lednu přijít zaregistrovat,“ uvedla.

Pracovníci úřadu práce chtějí nezaměstnaným situaci co nejvíce usnadnit. „Měli jsme mimořádně otevřeno včera dopoledne. Přijímat nové uchazeče budeme i dnes, a to od osmi do dvanácti hodin,“ sdělil zástupce ředitelky Úřadu práce Blansko Jiří Dvořák. „Větší firmy ukončují pracovní poměry na dobu určitou a smlouvy neprodlužují. Chtěli jsme tak vyjít lidem vstříc,“ uvedl s tím, že pokud bude potřeba, pracovní dobu rozšíří i o dalších sobotách v lednu a v únoru.

Jedna z firem, kde zaměstnanci přišli o práci, je například boskovická společnost Láník. Podle jejího majitele poklesly firmě v poslední době zakázky a své zaměstnání tak muselo opustit zhruba třicet lidí. „Důvodem propouštění je ekonomická krize. Kvůli ní firma propustí několik desítek zaměstnanců a přejde ze třísměnného na dvojsměnný provoz,“ sdělil Igor Láník.

Jako první zasáhla současná krize na Blanensku boskovickou firmu Novibra. „Ze všech průmyslových odvětví se krize projevila nejdříve v textilním průmyslu. Nebylo to jednoduché, ale museli jsme v uplynulém půl roce propustit asi stovku lidí. Další propouštění prozatím neplánujeme,“ uvedl ředitel Novibry Zdeněk Kovář.

Nezaměstnané čekají od letošního roku novinky. Podporu budou lidé dostávat místo nynějších šesti nově pět měsíců. „Délku podpory v nezaměstnanosti bude určovat věk žadatele. Lidé do padesáti let ji získají na pět měsíců. Nezaměstnaní od padesáti do pětapadesáti let dostanou podporu na osm měsíců a ti nad pětapadesát let ji mohou získat na jedenáct měsíců,“ doplnil novinky v zákoně o zaměstnanosti Jiří Dvořák.

Diskutujte k tématu na www.blanenskydenik.cz/nezamestnanost