Od prvního říjnového pondělí tam navíc až do odvolání začne platit zákaz rybolovu. „Na Křetínku jezdím rybařit už dlouhá léta. Letos to ale bylo slabší. Počasí nepřálo a také jsem marodil. Teď to moc nebere. Jak se hýbe s hladinou, tak nejsou ryby moc při chuti. O zákazu lovu kvůli rekonstrukci nádrže jsem slyšel. Nedá se nic dělat. Hlavně aby vybagrovali bahno, které se tu za více než čtyřicet let usadilo,“ řekl Deníku jeden rybářů Jiří Švejcar z Brněnce na Svitavsku.
Při jednom z posledních lovů na oblíbeném revíru vytáhl cejny, které si vzal domů na zavináče. Podle předsedy letovického rybářského spolku Radka Zemánka kvůli razantnímu poklesu hladiny zatím úhyn ryb nezaznamenali. Zákaz lovu na revíru Křetínka 1 je hlavně z důvodů bezpečnosti na obnažených březích i na vodní hladině. Ve vodě budou totiž kabely k několik provzdušňovačům. „Pokud se příští rok na jaře podaří zachytit jarní vodu, mohla by se hladina dostat na mínus sedm nebo i mínus pět metrů koncem jara. Počítám, že rybolov by se mohl znovu povolit na přelomu května a června. To je zatím ale ve hvězdách,“ uvedl Zemánek.
Obnažené břehy nádrže lákaly v posledních dnech kromě rybářů také davy turistů. Pěších i cyklistů. Fotoaparáty cvakaly jako o život, protože se nyní odhalila místa, která dlouhá léta zůstávala ukrytá pod vodní hladinou. „Když se přehrada otevřela, tak mi byly asi tři roky. Tam na těch skalách jsme jako kluci trávili u vody celé prázdniny. Voda byla čistá a voňavá. Z vesnice jsme to měli slabou čtvrthodinku k vodě. Teď už tak voda zdaleka čistá není. Odbahnění části přehrady tak určitě pomůže. Ale nevím, jak je to s čistírnami v okolních obcích. To je podle mého problém,“ poznamenal Leoš Palbuchta z nedaleké letovické částí Zábludov.
Odznak s iniciály císaře
Břehy upuštěné nádrže jsou nyní velmi atraktivní také pro nadšence s detektory kovů. „Našel jsem tu spoustu utržených olůvek a třpytek po rybářích. Hrst socialistických mincí plus kousek stříbra. Ale také jeden čepicový odznak s iniciály císaře Františka Josefa prvního ještě z dob Rakouska-Uherska. Ten mi udělal opravdu velkou radost,“ pousmál se jeden z hledačů Michal z Blanenska.
Vodohospodáři nádrž v říjnu ještě upustí o necelé tři metry. Celkem bude třináct metrů podstav. „S klesající hladinou začneme postupně bourat nadzemní část přelivné zdi a dno spadiště,“ popsal první práce mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
Snížené hladin využijí i krajští silničáři při opravě silničního mostu, který vede přes část přehrady. „Letos počítáme se sanací mostních pilířů. Kvůli tomu dojde k lokálnímu omezení dopravy. Celková rekonstrukce mostu je nyní v počátcích přípravy,“ uvedl nedávno Petr Holeček z odboru kanceláře jihomoravského hejtmana.
Bahno těžká technika vybagruje z oblasti mezi obcemi Křetínem a Lazinovem a v Lazinovské zátoce. Těžba se nedotkne hlavních pláží, které jsou v teplých měsících v obležení rekreantů. Hlavním cílem nákladné rekonstrukce více než stohektarové nádrže je zvýšení zabezpečení rozsáhlé vodní plochy. Po úpravách za 230 milionů má zadržet až desetitisíciletou povodeň. A také odtěžení masivních nánosů ze dna nádrže. Práce mají trvat bezmála tři roky. U hráze nádrže dojde k úpravám přelivu, spadliště a skluzu.