Ještě letos by měli být Blanenští chráněni proti dvacetileté vodě. Pracovníci Povodí Moravy tvrdí, že úpravy koryta řeky Svitavy odstartují v březnu. Dlouho plánované zásahy do říčního toku by tak měly urychlit i výstavbu cyklostezky po břehu Svitavy, kterou zatím brzdily.

Povodí Moravy chce ze dna řeky odstranit usazeniny a v některých úsecích pak rozšířit břehy. Vedoucí investičního odboru blanenské radnice Marek Štefan však dosud písemné vyjádření Povodí Moravy v rukou nemá. „Snažíme se od Povodí získat oficiální stanovisko, kdy se stavbou začnou. Bez písemné zprávy totiž nemůžeme začít časově plánovat cyklostezku ani ji stavět,“ uvedl Štefan.

Podle něj nejdříve práce na říčním korytě zdržovaly nevyjasněné majetkové záležitosti. „Už to trvá moc dlouho. Doufám, že se už celá věc pohne dopředu,“ poznamenal Štefan.

Mluvčí Povodí Moravy Milan Blažek tvrdí, že koryto řeky Svitavy měli v Blansku upravit už loni. „Udělali jsme výběrové řízení, ale jeden z jeho účastníků vznesl námitku. Jestli je oprávněná, museli posuzovat lidé z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Takže jsme čekali až do prosince, než se celá záležitost vyřešila,“ vysvětlil Blažek.

Jeho slova potvrdil i Filip Vávra z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. „Člověk, který námitku vznesl, ale nezaplatil kauci. Tyto peníze by přitom získal zpět, pokud bychom zjistili, že zadavatel při výběrovém řízení opravdu pochybil. Věc je tedy uzavřená,“ řekl Vávra s tím, že v těchto případech vznášejí námitku většinou nespokojení uchazeči, kteří při řízení neuspěli.

V současné době může práce na říčním korytě zpozdit pouze počasí. „Pokud nebude velká voda nebo mráz, chceme začít hned. Odhadujeme, že s pracemi odstartujem v březnu. Koryto řeky upravíme mezi Salmovým jezem a jezem Paulinky. Blansko tak bude chráněné proti dvacetileté vodě,“ nastínil Blažek z Povodí Moravy s tím, že úpravy budou hotové ještě letos.

Stoupající hladina Svitavy pravidelně hrozí například v okolí blanenského Sportovního ostrova Ludvíka Daňka. „Asi dva roky zpátky se zvedla hladina řeky a spodní voda nám vnikla do sportovní haly. Naštěstí se objevila v záchytné jímce, odkud jsme ji odčerpávali,“ sdělil správce fotbalového stadionu a ubytovny v ulici Mlýnská Karel Ťoupek, který má ještě v živé paměti ničivé povodně v sedmadevadesátém roce.

„Zatopené bylo škvárové hřiště. Nepomohly pytle s pískem a voda se dostala i do sportovní haly, fotbalových kabin i na travnaté hřiště. Tři dny a tři noci jsem tehdy nespal. Drželi jsme i hlídky, aby se v areálu nerabovalo,“ vzpomněl Ťoupek, který se také po areálu projížděl lodí.

Plánovaná protipovodňová opatření Blanenské před takto rozsáhlou povodní neuchrání, ale nebezpečí dvacetileté vody by měly spolehlivě odrazit. Vyžádají si víc jak čtyři a půl milionu korun, které radní zaplatí z dotace ministerstva zemědělství.