Ve Velkých Opatovicích bude letos zářit jen vánoční strom s kometou na vrcholu. „Vánoční výzdoba stojí nemalé peníze, proto ji nepořizujeme. Každý rok ozdobíme pouze vánoční strom,” sdělil velkoopatovický starosta Jiří Bělehrádek.

Ztemnělé zůstanou i ulice Vavřince a přidružených obcí. Také tam připomenou blížící se svátky jen vánoční stromy. „Vánoční stromy svítí v Suchdolu, Veselici a Vavřinci. Na další výzdobu ve všech částech nemáme peníze. Pomáhají nám ale i lidé. Třeba jedna místní dívka navrhla betlém, který pak lidé sami vytvořili. Stojí ve Vavřinci,” popsal tamní starosta Miloslav Novotný s tím, že betlém lidé namalovali na dřevěné desky. Vystavují jej a rozsvěcují poslední čtyři roky.

Odejdou stářím

Novinky nechystají ani Blanenští. Přesto je výzdoba letos stála zhruba padesát tisíc korun. „Některá světla poškodí třeba vandalové nebo odejdou stářím. Museli jsme nahrazovat řetězy a žárovky třeba na Wanklově náměstí, což nás stálo asi deset tisíc korun. Dalších čtyřicet tisíc padne na montáž a pak odstranění svítících prvků,” sdělil Milan Vítek z odboru komunální údržby v Blansku. Podle něj září výzdoba na sloupech veřejného osvětlení v centru, tedy před radnicí, dále na náměstí Republiky, kde navíc svítí vánoční strom a ozdobená je také řada stromků táhnoucí se až na Wanklovo náměstí. Vyšňořená je také ulice Rožmitálova, kde se navíc nad pítkem vznáší světelná koule.

Peníze šetří také vedení Boskovic. Podle místostarostky Jaromíry Vítkové se tak výzdoba z náměstí Tomáše Garrigua Masaryka a náměstí 9. května dál neprotáhne. „Světelné ozdoby jsme do dalších ulic nerozšířili, protože šetříme. Na náměstích to však poznat není. Na pouličních lampách září hvězdy a komety, rozsvícené jsou kromě vánočního i další stromy. Na balkóně radnice a na věži máme dokonce i řetězy z umělého chvojí,” přiblížila Vítková.

Kunštátští letos utratili peníze pouze za opravy poškozených žárovek a jejich instalaci. „Nepořizovali jsme nic nového. Jako loni jsme rozsvítili jen vánoční strom a také kašnu u Jiříka, kde v zimě netryská voda,” řekl starosta Kunštátu Zdeněk Wetter. Stromy na náměstí svítí celoročně.

Stejně jsou na tom Letovičtí. I ti rozzářili pouze náměstí. „Kromě vánočního stromu tam svítí i stékající slzy. Nic nového jsme nekupovali, šetříme,” míní tamní starosta Vladimír Stejskal.

Novinky mají letos v Adamově. Ozdoby nechybí ani v odlehlejších ulicích, třeba na staré Ptačině. „Výzdobu jsme rozšířili o třicet svítících prvků. Ty jsme si vypůjčili, což přišlo městskou pokladnu na pětadvacet tisíc korun. Je to výhodnější než platit každý rok za opravy. Když ozdoby skladujeme, dochází k přerušení kabelů nebo odejdou žárovky,” přiblížil starosta Adamova Roman Pilát s tím, že strom se u kostela rozzáří v pátek večer.