Zima bez sněhu. Místo vloček a polí pokrytých sněhovou peřinou rámuje krajinu jen zaprášená šeď se zbytky bahna. Lyžaři by nad takovou nadílkou spráskli ruce. Naopak radní měst a obcí nejen na Blanensku by možná takovou zimu letos uvítali.

Od prvního listopadu totiž začíná platit zákon, podle kterého přechází povinnost úklidu chodníků na jejich vlastníky. Což jsou v převážné většině právě města a obce. Jenže na to, aby v případě sněhových přívalů zvládly chodníky uklidit, nemají dostatek techniky ani peněz. „Z takzvané ,chodníkové novely´ radost nemáme, ale musíme ji respektovat,“ řekl starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek s tím, že po nedávném zasedání rady města vytipovali Boskovičtí síť chodníků, které by měly být v zimě uklizeny nejrychleji.

V Boskovicích z nich pod správu města nyní spadá drtivá většina. Bez problémů by se lidé podle Dohnálka měli v zimě dostat do nemocnice, na úřady stejně jako k vlakovému a autobusovému nádraží. Klouzání po ledu nebo brodění závějemi by mělo minout i děti z boskovických škol. „Na letní a zimní údržbu chodníků uvolníme přibližně tři miliony sto tisíc korun. Tedy o sto tisíc více než loni. Na větší akce nemáme dostatek peněz ani techniky,“ dodal Dohnálek.

Podobný postup radních v Blansku potvrdil i Miroslav Pokorný z oboru komunální údržby. „V zimě se soustředíme na hlavní trasy. Chodníky k nemocnici, úřadům, školám a v centru města. Na údržbu chodníků nemůžeme počítat s výrazně vyšší částkou než letos,“ poznamenal Pokorný.

Podle nového zákona zodpovídá za zranění a škody na neuklizeném chodníku jeho vlastník. Opět tedy nově města a obce. Výši odškodnění stanoví soud. Některá města a obce na Blanensku si už pro tento případ sjednala nové pojištění. „Jednáme o pojistné smlouvě,“ přiblížil situaci starosta Letovic Radek Procházka.

Tamní radní schválili před časem nákup speciálního stroje, který přišel obecní pokladnu na milion a půl. Další milion půl zaplatí ze svých zdrojů letovické Technické služby, jež s ním budou uklízet chodníky. Stroj využijí Letovičtí i při letním úklidu. „Jestli v zimě napadne hodně sněhu, nepomůže nám ani pět takových strojů,“ myslí si Procházka, který v zimních měsících počítá i s pomocí lidí, kteří v Letovicích pracují ve veřejné službě. Pro ty už radní nakoupili košťata a hrabla.

Zatímco ve větších městech dokáží radní na údržbu chodníků vyčlenit peníze, v případě menších obcí by to při sněhovém přívalu mohlo znamenat pořádnou díru do rozpočtu. „S lidmi se snad domluvíme. Pokud budou po obci požadovat úklid chodníků, zatíží to výrazně náš rozpočet. Podle mého si každý rozumný člověk, když napadne sníh, před vlastním domem uklidí sám,“ řekl starosta Němčic Pavel Sádecký.

Stejně to vidí i Zdeněk Přibyl z Ráječka. „Přijde mi nesmyslné čekat, až mi sníh na chodníku před mým domem někdo odklidí. Když napadne, vezmu hrablo a jdu ho odházet. To by podle mě měl před svým domem udělat každý rozumný člověk,“ uzavřel Přibyl.