Loni s několika kamarády uklízeli v blanenské ulici 9. května v okolí tamní garáží. V sobotu vyčistí tuto lokalitu znova. „Nejvíce tam bylo PET lahví, papírů a různé vyřazené elektroniky. Našli jsme tam však i tři stříkačky. Ve třech lidech jsme nasbírali asi padesát kilo odpadu,“ dodal Matuška.

V sobotu vyrazí sbírat odpadky dobrovolníci také v Rousínově. Podle Dušana Pekaříka z tamního odboru výstavby a životního prostředí očekávají asi sto čtyřicet dobrovolníků. „Problém s odhazováním odpadků je v Rousínově celoplošný. Nejvíc smetí je kolem dětských hřišť, chodníků a cyklostezek. Loni jsme nasbírali asi sto padesát pytlů odpadu,“ uvedl rousínovský úředník.

Další dobrovolníci uklidí smetí v okolí vyškovského rybníku Kačenec nebo ve Slavkově.

Ukliďme svět, ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která se koná na území celé České republiky. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Jednotlivé úklidy organizují zájmové skupiny, obce, školy a také firmy. „Loni se do celorepublikového úklidu zapojilo 86 tisíc dobrovolníků. Podařilo se jim sebrat přes 1 600 tun odpadu. A z tohoto množství se téměř čtvrtina podařila vytřídit. Do úklidů se zapojily stovky škol, spolky, sdružení, hasiči, záchranáři, policisté, vodáci, turisti, sousedé, studenti, maminky, důchodci, celá města, obce i několik mediálně známých tváří,“ upřesnil za organizátory akce Radek Janoušek.

Dodal, že letos se bude uklízet na více než dvou tisícovkách míst a do terénu má vyrazit přes sto tisíc dobrovolníků. „Oceňuji, jak se tato akce každým rokem rozšiřuje a zapojuje se do ní víc a víc lidí. Loni se úklidů skládek účastnilo přes 86 tisíc lidí po celé zemi. Takovéto projekty napomáhají šířit potřebnou osvětu, pocit odpovědnosti k přírodě i k našemu nejbližšímu okolí, motivují veřejnost, aby změnila přístup k černým skládkám a nakládání s odpadem, proto jej ministerstvo každoročně zaštiťuje,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Na Blanensku se má v sobotu uklízet na více než třiceti místech. Na Vyškovsku je situace podobná. Nejvíce lidí vyrazí sesbírat odpadky do Moravského krasu. Bude jich bezmála tisícovka. Lokalitu, kterou ročně navštíví stovky tisíc turistů, vyčistí už po pětadvacáté. „Máme předem domluvené organizované skupiny dobrovolníků, které uklízejí na vytipovaných místech v krasu. Jedná se o hasiče, skauty, jeskyňáře, děti ze základních škol a studenti. Většinou nasbíráme několik velkých kontejnerů odpadu. Nejvíce ho je u silnic. Přímo v lese odpadků tolik není,“ řekl Antonín Tůma ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Vedoucí CHKO Moravský kras Leoš Štefka uvedl, že v minulosti dobrovolníci našli při úklidu například občanské nebo řidičské průkazy, ale třeba i vyhozená okna, sedačku nebo mrazák. Nejdramatičtějším okamžikem pak byl nález funkční protipěchotní miny, která se našla vyhozená v křoví,“ dodal Štefka.

Chráněná krajinná oblast Moravský kras je známa zejména Punkevními jeskyněmi, které jsou říčkou propojeny s propastí Macocha. V CHKO je přes 1 100 jeskyní. „Veřejnosti je běžně zpřístupněno pět z nich. Ročně je navštíví okolo 350 tisíc turistů,“ upřesnil Štefka.

Dobrovolníci vyčistí v sobotu také břehy přehrady Křetínky na Letovicku. V Blansku uklidí odpadky na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka. Také tam vysázejí habry. Těch má být bezmála stovka. „Kdo bude chtít, může do kořenů stromku ukrýt ve skleničce svůj vzkaz pro příští generace,“ poznamenal blanenský úředník Jiří Kučera.