Autorem fotografií je Stanislav Komínek z Blanska. Pracuje v neziskové organizaci NaZemi a před časem navštívil pěstitele kávy v Guatemale a Mexiku.
Zkoumal, jaké dopady na jejich životy má jejich zapojení do fairtradových družstev. „Při cestě mě překvapilo, kolik práce se skrývá za naším šálkem kávy a jak málo mohou pěstitelé výkupní ceny ovlivnit. Pokud však spotřebitelé volí fairtradovou kávu, pak za ni pěstitelé dostali spravedlivě zaplaceno, mohli své děti posílat do školy a pěstovat ji šetrněji k životnímu prostředí. To nám potvrdila i více než stovka pěstitelů, které jsme v Latinské Americe potkali," uvedl fotograf a aktivista Stanislav Komínek.
Miliony šálků
Fairtradová káva od pěstitelů z Afriky, Asie a Latinské Ameriky je dostupná i v České republice. Před dvěma lety se jí u nás vypilo čtrnáct milionů šálků a spotřeba stále roste. „Fair trade dává lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Zemědělci dostávají za svou kávu nebo kakao spravedlivě zaplaceno, pěstují je s ohledem na životní prostředí a jejich děti mohou chodit do školy," dodal Komínek.
Gabriela Štěpánková z organizace NaZemi, která celorepublikový happening organizuje, uvedla, že podobnou akci chce neziskovka udělat i v příštích letech. „Společným tématem všech ročníků má být odpovědná spotřeba. Po letošním zaměření na život pěstitelů kávy chceme příští rok ukázat, v jakých podmínkách se vyrábí oblečení a boty," doplnila Štěpánková.