Klub Biosphera poprvé zasvětí do tajů vodního světa i lidi z řad veřejnosti. „Při mikroskopování budeme sledovat, co vše narostlo na kamenech, které jsme vložili před měsícem do akvárií. Budeme pozorovat trepky, slávinky, rozsivky či drobné korýše, jako jsou buchanky,“ popsala učitelka Milada Barešová s tím, že buchanky jsou vidět pouhým okem jako světlé tečky. Když si je ale lidé přiblíží mikroskopem, rozeznají nožičky, tykadla i vnitřní orgány. „U perlooček jsou zase vidět očka,“ podotkla Barešová.

Zájemci si prohlédnou i obrostlé kameny vylovené z rybníka. Na nich zřejmě nebudou chybět nálevníci. „Mezi nálevníky patří třeba trepka, u které uvidíme pod mikroskopem i pulsující vakuoly,“ pokračovala Barešová.

Mikroskopování začne v úterý ve dvě hodiny odpoledne v učebně číslo 304. Lidé si tam prohlédnou také zvířata, která Biosphera v akváriích a teráriích chová. Obrostlé kameny pak studenti vloží zpět do akvárií. „Budeme dál pozorovat, co dalšího se na nich časem objeví,“ sdělila Barešová. Kameny k pozorování však neuloží k rybám, které se porostem živí.