K referendu přišlo sto šestačtyřicet z dvou set sedmi oprávněných voličů, což je sedmdesát procent obyvatel. Pro školku hlasovalo sedmatřicet procent lidí. Obávají se však, že zastupitelé jejich názor stejně nevezmou v potaz.

Poslední roky bydlí v Újezdě u Černé Hory deset dětí, které mohou nastoupit do školky. Stejný počet dětí od tří do šesti let očekávají Újezdští i v následujících letech. Sehnat pro ně školku je problém. „Jedna maminka je se dvěma čtyřletými dětmi doma, další musela své dítě přihlásit do soukromé školky. Příští rok budu mít stejný problém i já. Nejbližší školka totiž stojí v Lipůvce, kde ale upřednostňují místní, takže se tam dostanou pouze naši předškoláci,” nastínila členka přípravného výboru referenda Klára Pluskalová. Újezdští podle ní hlásí své děti i do školek v Brťově či Černé Hoře, většina rodičů však pracuje v Brně, takže je to pro ně z ruky. „Další potíž je v tom, že i v těchto školkách upřednostňují místní děti. Navíc školka v Brťově zavírá ve tři hodiny odpoledne a pracující rodiče tak brzy děti vyzvednout nemůžou,” pokračovala Pluskalová.

Její slova potvrdila pracovnice lipůvecké školky. „Máme plno. V kritériích pro přijetí tak upřednostňujeme děti z Lipůvky. Z okolních obcí mají šanci zejména předškoláci, tamní tříleté děti se do školky bohužel vůbec nedostanou,” popsala Jana Brodecká.

Na mrtvém bodě

Problémem se začala zabývat již před rokem tříčlenná skupinka žen z Újezdu. Nápad zřídit v obci školku předložily zastupitelům. „Dělaly jsme průzkum v okolních obcích a víme, že do Újezdu by přihlásili děti lidé z Malé Lhoty, Milonic či Lažan, což naplní celou jednu třídu se čtyřiadvaceti dětmi,” upozornila Pluskalová s tím, že ideální variantou je opravit budovu obecního úřadu nebo ji rozšířit. Jednání se zastupiteli ale ustrnulo na mrtvém bodě. „Celý rok se nic nedělo. V nové budově obecního úřadu, který chtějí stavět za tři miliony korun, nakonec se školkou ani nepočítali. Proto jsme vyvolaly referendum,” přiblížila.

K referendu musí podle zákona přijít minimálně pětadvacet procent ze všech voličů v obci. Pro jednu z variant se pak musela vyjádřit nadpoloviční většina zúčastněných. Na webu obce se píše, že na dvě otázky v referendu odpovídalo sedmdesát procent Újezdských. Třiatřicet procent z nich nechce stavět nový obecní úřad, třicet procent je pro, zbylí se zdrželi. „Tento výsledek není pro zastupitele závazný na rozdíl od druhého, kdy sedmatřicet procent hlasujících požaduje v obci mateřskou školu, kterou je možné později proměnit v prostory pro potřeby obce,” shrnula další členka přípravného výboru Alice Šuhájková. Újezdští nyní čekají, jak se k názorům lidí postaví zastupitelé.

Jestli školka bude v Újezdě u Černé Hory stát, nebo ne, to není jisté. „Zachováme se podle výsledků referenda,” řekl pouze starosta Jan Stejskal. K tomu, jestli školku zřídí, se nevyjádřil.

Podle vedoucího odboru školství v Blansku není školka v tak malé vesnici nic neobvyklého. „Mateřské školy jsou v Brťově, Býkovicích a ve Žďáře. Novou školku postavili i v Petrovicích. Rozhodnutí je na vedení obce. To si musí zjistit, jestli tam rodiče dají své děti. Jejich počet totiž určuje, kolik peněz poputuje na mzdy a úvazky pracovníků školky,” uvedl František Alexa.