Třešňová alej lemovala asi sedmisetpadesá­timetrovou cestu mezi oběma obcemi několik desítek let. „Bohužel už byla v hodně špatném stavu. Skládala se vlastně pouze z necelé desítky přestárlých stromů. Ty na svém místě samozřejmě zůstanou, kácet jsme je nechtěli," uvedla starostka Újezdu u Černé Hory Alice Šuhájková.

V pondělí dopoledne tak alej obnovili padesáti novými stromy. „Je nám jasné, že začnou nést ovoce zhruba za takových deset patnáct let. Udělali jsme to tedy především pro příští generace," prohlásila Šuhájková.

Na výsadbě se podle ní podíleli členové občanského sdružení Kaštan, jedovnického Junáku a asi desítka obyvatel obce. „Jednalo se pouze o první etapu prací. Zatím jsme stromy nasázeli na levou stranu silnice, do budoucna chceme, aby byla alej oboustranná. Nejdřív se však o třešně musíme pečlivě starat a čekat, až se náležitě uchytí," vysvětlila další postup starostka.

Alej obnovili díky dotaci z Nadace Partnerství a společnosti Reda. „Sami bychom se do toho v současné době pustit nemohli. Naštěstí jsme získali dotaci čtyřiadvacet tisíc korun. Jednou z podmínek je pravidelná údržba osazené plochy. Na ní se bude podílet především obec a občanské sdružení Kaštan. Návrh jsme konzultovali také se zástupci Správy a údržby silnic, která pozemek ve vlastnictví Jihomoravského kraje spravuje," dodala Šuhájková.