Plíseň v bytech či vrstvy ptačího trusu na půdě. Před domy se válí odpadky, někdy i použité pleny a kolem pobíhají potkani. Takhle jsou nuceni žít obyvatelé ulice Údolní v Blansku. Ne všichni se tam totiž o své obydlí starají.

Na zarostlém hřišti s nekrytým pískovištěm si děti v Údolní ulici nehrají. „Pobíhají tu potkani. Maminky aby si svoje děti držely jen u domu,“ sdělila žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redaktoři Blanenského deníku Rovnost je znají. Bytovku, ve které bydlí, v minulosti navštěvovali i narkomani.

Zamykání hlavních dveří bylo zbytečné, vyvrátili je. Nepříjemné překvapení čekalo na ženu, když se vydala na půdu. „Válela se tam spousta trusu a v tom leželi mrtví ptáci. Na půdě bylo totiž rozbité okno. Údržbáři jej pak zajistili. V dalších domech mají lidé zase potíže s plísní,“ pokračovala žena s tím, že v domě je potřeba opravit elektroinstalaci a rozvody vody. Parkety při každém kroku vržou. „Jediné, co nám tu kdy opravili, jsou okapy,“ postěžovala si.

O městské bytové domy se stará společnost Vrba. Pracovnice společnosti Alena Zouharová potvrdila, že dva domy ještě nemají rekonstrukci elektroinstalace za sebou. „U ostatních domů je to však hotové. Staráme se jak o elektriku, tak o plyn, děláme požární prohlídky, údržbu střech, okapů a běžné opravy. Na každý rok máme seznam s plány oprav,“ uvedla Zouharová a potvrdila, že její lidé v jednom z domů skutečně půdu od trusu čistili.

„Poslali jsme tam dva lidi, kteří ptáky vyhnali a ucpali vikýře a všechny otvory. Někdo z domu však zábrany zase odstranil,“ řekla Zouharová a zmínila další problém, kterým jsou potkani. Když je odborníci zlikvidují v domech, stejně přežívají v prostorech pod kanály.

„Záleží také na lidech. V Údolní ulici je to marný boj. Lidé totiž hází kočkám jídlo ven. Viděla jsem tam pod okny také vyhozené lampy, palety, dokonce i špinavé dětské plenky,“ uvedla Zouharová. Dodala, že se v této lokalitě Blanska často střídají nájemníci. Někdy po nich musí údržbáři byt zcela zrekonstruovat včetně výměny podlah či oken. O některé z domů se však nájemníci starají a jsou v pořádku.

Rozdílný přístup ke svému bydlení v Údolní potvrdila i obyvatelka jednoho z domů. „Některým lidem je všechno jedno. Dědeček o berlích umyje chodbu, ale mladá matka ne,“ podotkla žena.

Podle starostky Blanska Jaroslavy Králové je Údolní nejstarším sídlištěm v Blansku. Přes šedesát let staré domy sloužily původně jako ubytovny. Radní neplánují, že by prostor v dohledné době vylepšili. „Až na to budou peníze, určitě se do toho pustíme,“ tvrdí starostka.

V současnosti radní nabízejí byty stávajícím nájemníkům k odkupu. Očekávají, že o vlastní majetek se lidé budou starat lépe. Podle Blanenských však stav bytů neodpovídá ceně dvě stě padesáti tisíc korun. „Ta částka je vysoká. Přitom bychom museli za dalších sto tisíc opravovat. Žijí tu většinou důchodci, mladé rodiny a sociálně slabí lidé,“ vyjádřila se k tomu žena z Údolní ulice.