5. 1. (Adamov)

Silnici zablokovaly kameny. Na silnici mezi Adamovem a Bílovicemi nad Svitavou se sesul skalní masiv. Metrákové kameny vyvrátily stromy a zastavily se až o svodidla. Jeden několikatunový skončil dokonce až na krajnici. Silnice byla nějakou dobu zavřená. Od té doby jsou tam umístěné výstražné dopravní značky a omezená rychlost, ale problém ani skoro po roce nikdo neřeší. Silničáři a Školní lesní podnik Křtiny se totiž nemohou domluvit, v čí je to kompetenci.

23. 1. (Křtiny)

Z fary zmizely vzácné svazky. Mešní kniha, komentáře k písmu, sbírky kázání v latině. Několik desítek tištěných historických knih s teologickou tematikou, nejstarší ze šestnáctého století. Historicky velmi cenné písemnosti v hodnotě bezmála šest set tisíc korun zmizely ze zamčeného depozitáře křtinské fary. Po několika měsících kriminalisté zjistili, že knihy ukradla žena, která chodila na faru pomáhat. Prodejem chtěla získat peníze, aby mohla manželovi koupit historický samopal z druhé světové války.

4. 2. (Blanensko)

Pedofil zneužíval děti přes internet. Blanenští kriminalisté zveřejnili informace o dopadení muže, který za úplatu získával intimní fotografie nezletilých dětí. Poprvé tak řešili případ pedofila, který přes sociální sítě kontaktoval desítky nezletilých dětí i z Blanenska. Dětem za intimní fotografie posílal peníze, ale třeba i mobilní telefon nebo kredit do něj.

7. 2. (Vanovice)

Záhadná otrava metanolem. V kritickém stavu byl do boskovické nemocnice převezen třiapadesátiletý muž z Vanovic, který se otrávil metanolem. I když lékaři brzy správně určili diagnózu a většinu jedu z těla muže dostali, ten se přesto neprobral z bezvědomí a po měsíci zemřel. Policistům se ani po měsících pátrání nepodařilo zjistit, kde muž ke smrtícímu koktejlu přišel, a případ odložili.

12. 2. (Olešnice)

Olešnické korunce požehnal papež. Papež František požehnal nové korunce, kterou nechali olešničtí farníci vyrobit pro tamní sochu Panny Marie v kostele svatého Vavřince. Socha byla asi deset let bez korunky, protože ta původní byla ve špatném stavu. Po sedmnácti letech se tak Olešnice po Sloupu a Křtinách stala dalším místem na Blanensku, které se může pochlubit korunkou požehnanou papežem.

15. 2. (Boskovice)

Zastavení stavby sportovní haly. Po zhruba třech měsících prací skončila v polovině února kritizovaná stavba sportovní haly v Boskovicích na Slovákově ulici. Kvůli agresivní spodní vodě a černým sedimentům. Stavba stále stojí, i když zastupitelé schválili v rozpočtu peníze na úpravy projektu. Nyní se čeká na vyjádření krajského úřadu ohledně odvolání proti povolení změny stavby a námitkám podjatosti. Záleží také, jak se ke stavbě postaví nové vedení města.

19. 2. (Ostrov u Macochy)

Unikátní závrt v Moravském krasu. Asi tři metry hluboká a dva a půl metru široká jáma jeskyňáři nazývaná závrt se objevila v Ostrově u Macochy nedaleko jeskyně Balcarka. „Závrt takového rozsahu je v Moravském krasu ojedinělý. Setkáváme se s ním zhruba jen jednou za tři roky. Je možné, že se pod ním skrývá další, dosud neobjevený jeskynní prostor," přiblížil výjimečnost úkazu zástupce vedoucího Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Antonín Tůma. Závrt je od svého vzniku zákonem chráněný.

31. 3. (Moravský kras)

Zpřístupnění dna Macochy vozíčkářům. Bezmála čtrnáct milionů. Tolik turistů si již podle statistik Správy jeskyní Moravského krasu prohlédlo dno světoznámé propasti Macocha. Od poloviny padesátých let minulého století. Tyto unikátní prostory však byly nepřístupné pro vozíčkáře. Od konce března je to jinak. Dno propasti je přístupné i hendikepova­ným lidem.

14. 4. (Boskovice)

Úředníka odvedla policie. Přímo na boskovickou radnici si pro úředníka odboru dopravy přišli policisté. Jednalo se o referenta pro přestupky Filipa Kincla, který je podezřelý z braní úplatků. Úředník pak strávil přes dva měsíce ve vazbě. Spolu s ním byli stíháni další dva lidé. Policisté vyšetřování ukončili, nyní má spis státní zástupce, který bude rozhodovat o podání žaloby.

15. 4. (Rájec-Jestřebí)

Smrti unikl o vlásek. Spuštěné závory i blikající výstražná světla na přejezdu v Rájci-Jestřebí ignoroval sedmasedmdesátiletý muž. Vydal se přes koleje v době, kdy se stodvacetikilo­metrovou rychlostí blížil vlak. Muže lokomotiva minula o zlomek vteřiny, smetla ho však tlaková vlna jedoucího vlaku. Vyvázl pouze s lehkým zraněním nohy. Videozáznam jeho hazardního chování obletěl celý svět a uvedla ho řada zahraničních médií.

7. 5. (Lipůvka)

Rondel nahradila křižovatka. Po sedmi letech byla v Lipůvce na hlavním tahu I/43 místo provizorního kruhového objezdu zprovozněna opět křižovatka. Ve tvaru písmena T. Ve směru na Blansko s odbočovacími pruhy a ve směru z Blanska do Brna s připojovacím pruhem. Důvodem přeměny křižovatky bylo hlavně zrychlení dopravy na frekventované silnici Brno-Svitavy.

23., 24. 5. (Šebetov, Velenov)

Rozhledna? Ano. Stanice? Ne! Zároveň s volbami do Evropského parlamentu se na Blanensku uskutečnila dvě referenda. Velenovští dali v referendu zelenou stavbě pětašedesátimetrové rozhledny. Šebetovští naopak stopli projekt recyklační stanice.

26. 5. (Černovice)

Blesková povodeň v Černovicích. Po roce udeřila v Černovicích opět povodeň. Po bouřce zatopila sklepy, studny a zahrádky, části některých domů, poškodila kanalizaci. Za velmi krátkou dobu v obci napršelo kolem padesáti milimetrů vody a zem pokryla vrstva krup. Kanalizace a potok nápor vody nezvládly pobrat.

24. 6. (Kunštát)

Důchodce přivazovali k posteli. Klienty lákali na rodinné prostředí a důstojné stáří. Místo toho se důchodci dočkali přivazování k posteli, zabavování peněz i dokladů a zamykání v budově. Takové prohřešky objevil veřejný ochránce práv v Centru komplexních služeb pro rodinu a domácnost v Kunštátě i šesti dalších neregistrovaných domovech pro důchodce s demencí v České republice. Ombudsmanka Anna Šabatová poukázala, že v Kunštátě trpěli obyvatelé penzionu také tím, že dostávali nevhodnou stravu a nevyškolený personál je nevhodně ošetřoval. Zařízení za pár týdnů skončilo.

26. 6. (Boskovice)

Otevření synagogy a rabínského domu. Zázemí pro turisty, prostor pro přednášky a besedy, ale také nová stálá expozice. To všechno nově nabízí rabínský dům na boskovické ulici Bílkova 7. Díky projektu s názvem Deset hvězd v posledních čtyřech letech prošel náročnou rekonstrukcí. Stejně tak se oprav dočkala i boskovická synagoga.

Asi 28. 6. (Boskovice)

Obří piktogram v poli. Záhadný obrazec v poli pšenice se na konci června objevil v blízkosti Boskovic. Kdo stál za vytvořením piktogramu o rozloze asi šest tisíc metrů čtverečních, se ani policii nepodařilo zjistit. Na unikátní obrazec se do doby, než obilí pokosily kombajny, přijely podívat stovky lidí.

30. 6. (Žďárná)

Odvolali ředitelku školy. Školská rada ve Žďárné rozhodla o tom, že již nechce ve funkci dosavadní ředitelku tamní základní školy Moniku Opavskou. Ta tak skončila se závěrem školního roku. Na ředitelku se totiž začaly hromadit stížnosti rodičů dětí. Ti si stěžovali například na to, že Opavská děti tahá za vlasy nebo je ponižuje v hodinách tělesné výchovy.

2. 7. (Moravský kras)

Objev nového pavouka. Nový druh pavouka z čeledi šestiočkovitých žije na dně Macochy a v listnatých lesích na jižní Moravě. Jako první ho popsal Milan Řezáč z entomologického oddělení Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze. Pojmenoval ho šestiočka moravská latinsky Dysdera moravica. Svůj objev oznámil v červenci.

18. 9. (Letovice)

Narození trojčat. Z pořádného přírůstku do rodiny se radovali v rodině Prudilově v Letovicích. Eliška, Kubík a Michalka. Tak se jmenují sourozenci, kteří se mohou pochlubit jednou zvláštností. Narodili se totiž ve stejný den. Trojčátka přišla na svět osmnáctého září.

30. 9. (Holštejn)

Konec dvacetiletého provizoria. Silničáři dokončili opravy silnice mezi Lipovcem a Holštejnem v Moravském krasu. Součástí byla i stavba nového mostu nad propadáním potoka Bílá voda u jeskyně Nová Rasovna. Skončilo tak asi dvacetileté provizorium. Dočasné přemostění nad srázem nahradil sedmdesát metrů dlouhý ocelový most.

2. 10. (Moravský kras)

Nová chodba v Býčí skále. Mimořádný objev. Tak označují odborníci nový nález volných jeskynních prostor v Býčí skále, který se jeskyňářům ze skupiny Býčí skála povedl začátkem října. Jedná se o chodbu o délce asi sto metrů zdobenou krápníky. Objevené podzemní prostory dostaly název Kočárová chodba a tvoří část horního patra jeskyně Býčí skála.

10., 11. 10. (Blansko)

Z Dukly je barák na odstřel. Zároveň s komunálními volbami se v Blansku uskutečnilo referendum o osudu zchátralého hotelu Dukla. Většina lidí rozhodla, aby město nechalo Duklu zbourat. Pro odstranění stavby byly tři čtvrtiny lidí, hlasovat jich přišlo přes čtyřicet procent. Bourat se bude v příštím roce v období od dubna do srpna.

31. 10. (Moravský kras)

Punkevní jeskyně zavřely. Jindy i přes zimu přístupné nejnavštěvovanější jeskyně v Moravském krasu zavřely své brány. Kvůli stavbě nové vstupní haly. Znovu se pro návštěvníky otevřou v únoru. Místo nich výjimečně zůstane přes zimu přístupná Kateřinská jeskyně.

10. 11. (Voděrady)

Veletoč ve Voděradech. Dvě kandidátky, stejný počet hlasů. O tom, kdo bude mít většinu mandátů v sedmičlenném zastupitelstvu ve Voděradech, rozhodl po tamních komunálních volbách losem počítač. Nezávislé sdružení kandidátů obce Voděrady získalo čtyři křesla. Sdružení nezávislých kandidátů Voděrady všem tři. Následovala žaloba na neplatnost voleb ke Krajskému soudu v Brně. Po jeho verdiktu je to naopak, z vítězů se stali poražení. Většina zastupitelů však poté odstoupila a příští rok se ve Voděradech budou konat nové volby.

1. a 3. 12. (Černá Hora, Blansko, Boskovice)

Prezident Zeman na jižní Moravě. Miloš Zeman po roce zavítal na návštěvu jižní Moravy. Tentokrát se zaměřil na Blanensko, které při předchozí návštěvě vynechal. V Blansku navštívil například společnost ČKD Blansko Holding, poobědval v Černé Hoře, v Boskovicích zavítal do firmy LANIK či do dětské léčebny. V obou městech diskutoval s lidmi při veřejných debatách.

LEONA PAROULKOVÁ

ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI