Od prvního ledna příštího roku totiž začne platit nový zákon, podle kterého mohou práci učitele dělat pouze lidé s vysokoškolským vzděláním. A ne všichni titul alespoň před jménem mají. I na Blanensku proto mnoho z nich o svou práci přijde. Jedinou nadějí pro učitele bez aprobace zůstává školu si dodělat. Mnohdy i v pokročilém vě­ku.

To je případ například Barbory Musilové, jedné z několika učitelek bez magisterského vzdělání, které pracují na základní škole ve Žďárné. „Nový zákon jsem se rozhodla respektovat a už studuji. Letos bych měla promovat v oboru speciální pedagogika, takže doufám, že to bude stačit. Je mi čtyřicet let a musím uznat, že v mém věku už není studium žádná legrace. Hlavně proto, že musím skloubit několik běžných povinností dohromady," vysvětlila Musilová.

Titul se jí nevyplatí

Zato Pospíšilová má své důvody, proč se do školních lavic nevracet. „Tím hlavním je, že si to momentálně nemůžu ze svého platu dovolit. Přitom jde skutečně jen o pár hodin týdně, které zvládám už teď bez problémů. A jako vychovatelce je mi titul k ničemu, výplatu mi nezvýší. Nehledě na to, že mám doma malé děti, o které se musím starat," vyjmenovala důvody vychovatelka ze základní školy ve Křetíně Iveta Pospíšilová.

Ředitelku křetínské malotřídky Ivanu Pfefrovou nová situace mrzí. „Byla jsem ráda, že pracuji se stabilizovaným pedagogickým sborem, který všechno bez problémů zvládal. Škoda že musí dojít ke změně. Paradoxní je to i v tom, že se jedná o vychovatelku, která absolvovala střední pedagogickou a podobně zaměřenou vyšší odbornou školu. V každém případě se u nás osvědčila," podělila se o svůj názor ředitelka.

V Šebetově se s učitelkou Petrou Lepkovou musejí rozloučit úplně. „Vysokou školu bohužel nikdy nedokončila. Chápu, že nový zákon má své výhody, ale třeba zrovna v tomto případě je to škoda. Jde o třídní učitelku, která je dostatečně inteligentní a kreativní. Vzdělání je pochopitelně důležité, ale kvalitu učitele nezaručuje. To je i tento případ," naznačila ředitelka šebetovské malotřídky Jana Manová.

Někteří starší učitelé na Blanensku však mohou těžit z výjimky, kterou nový zákon umožňuje. „Povinnost nedostudovaných učitelů opustit školství se netýká těch, kteří k prvnímu lednu roku 2005 dosáhli věku padesáti let. A měli za sebou v té době minimálně patnáct let přímé pedagogické praxe," sdělil Patrik Kubas z tiskového odboru ministerstva školství.

Z toho těží ředitelka sebranické malotřídky Bohumila Jeřábková, která vysokou školu nemá. „Chybí mi pět let do důchodu, takže se mě to netýká. Spojila jsem se kvůli tomu se svou právničkou. Přesto si myslím, že měla být výjimka nastavená jinak. Takto se klidně může stát, že učitelku s pětadvacetiletou praxí nahradí člověk, který nedávno vyšel školu. To není spravedlivé," řekla Jeřábková.

Není sama, koho zákon zastihne těsně před odchodem do důchodu. „Jsme jednou z mála škol věrných pracovnímu vyučování. Má jej na starosti učitel Karel Horbas. Na něj by se nový zákon sice vztahoval, ale jelikož jsme s ním my i děti navýsost spokojení a za rok půjde do starobního důchodu, určitě u nás zůstane," konstatoval ředitel lysické základní školy Zdeněk Burýšek.

Na Blanensku sice nová pravidla způsobí komplikace v některých malotřídkách, ale městské školy příliš nepostihne. „Pokud je mi známo, na většině škol pracují vysokoškolsky vzdělaní učitelé. U nás taky. V žádném případě se nebojím, že by blanenské děti neměl kdo vzdělávat. Naopak, učitelů je tady přetlak. Mě samotného pravidelně někdo kontaktuje se žádostí o zaměstnání," uvedl ředitel rájecké školy Jaroslav Brázda.

Většina škol na svém webu zveřejňuje jmenný seznam učitelů včetně titulů. Nemusí být vypovídající. „Dříve záleželo na absolventech, jestli chtějí titul uvádět. Některým lidem to přišlo zbytečné. My to respektujeme, proto u některých titul chybí. Patřičné vzdělání má však celý náš pedagogický sbor," nastínil Vladimír Ochmanský, který stojí v čele boskovické základní školy.

On sám s novým zákonem problém nemá. „Rozhodně se to nedá zobecňovat. Nevylučuji, že postihne i kvalitní učitele, ale musíme si uvědomit, že jim v posledních asi dvaceti letech nikdo nebránil, aby si školu dodělali. A i v našem regionu vím o mnoha vystudovaných učitelích, kteří nemohou sehnat práci," poukázal na druhou stranu mince Ochmanský.