Hlavní rozdíl v chodu mysliveckého kroužku v roce 1964 a nyní je v počtu dětí, které jej pravidelně navštěvují. „S našimi začátky se to vůbec nedá srovnat. Teď registrujeme kolem šedesáti nejmenších zájemců. Jsou rozdělení do tří skupin, takže se scházíme třikrát týdně. V lysické základní škole, v Drnovicích a v klubovně lysického mysliveckého sdružení," přibližuje Šmétka.
Na setkáních se zaměřují na myslivost, lesnictví a ochranu přírody. „Svým způsobem se dá říct, že se celý rok připravujeme na soutěž Zlatá srnčí trofej. Naposledy se uskutečnila teď v neděli v Lysicích. Šlo o okresní kolo, takže mezi sebou soutěžily děti z mnoha koutů Blanenska, které chodí právě do našeho kroužku. Další štací je republikové klání, které trvá čtrnáct dní a spojí soutěž s klasickým letním táborem," vysvětluje Šmétka.
Soutěž dělí pořadatelé do věkových kategorií. „První tvoří děti do páté třídy základní školy, druhou žáci třídy šesté až deváté. Ověřování znalostí se skládá ze dvou částí. První je teoretický test zaměřený i na kynologii a botaniku. Praktická část spočívá v cestě lesem, při které děti plní různé poznávací úkoly," popisuje muž původem z Lysic, který teď žije v Drnovicích.
Ze zájmu o lysický kroužek má velkou radost. „Je dobře, když si i ti nejmenší uvědomují, že myslivost je pevnou součástí dění kolem nás. Skuteční myslivci se o zvěř starají, i když některé hlasy tvrdí opak. Vím, že většina dětí si v dospělosti vybere jiné povolání. Ale neuškodí jim, když si vytvoří základní vztah k přírodě jako takové," je přesvědčený Šmétka.