Zvracení, průjem a zvýšená teplota. S takovými problémy se o uplynulém víkendu potýkala velká část těch, kteří se v pátek veselili na maturitním plese studentů Vyšší odborné školy ekonomické a zdravotnické a Střední školy Boskovice. Příčina zdravotních potíží není známá. Podle vedení školy ale vše nasvědčuje tomu, že desítky studentů, učitelů a dalších účastníků plesu skolila střevní viróza.

Ta o víkendu v Boskovicích zkomplikovala život desítkám lidí. Například i trenérovi boskovického fotbalového týmu Lukáši Martínkovi. „V neděli odpoledne jsme měli hrát přípravné utkání proti Svitavám. Kolem poledne ale začali volat hráči, že jim je špatně, že zvrací. Takto nám odpadlo šest hráčů základní sestavy a my jsme tak na poslední chvíli za ně museli shánět náhradu, abychom dohromady dali alespoň tu jedenáctku," popsal Martínek. Podle něj se všech šest nemocných hráčů v pátek zúčastnilo maturitního plesu studentů Vyšší odborné školy ekonomické a zdravotnické a Střední školy Boskovice v boskovické sokolovně.

Na plese byl například i bývalý student školy Jan Stara. „Byl jsem tam asi od půl jedenácté do dvou do rána. V sobotu večer mi začalo být špatně. Celou noc jsem zvracel a měl jsem zvýšenou teplotu. Vím asi o padesáti dalších lidech, kteří byli také na plese a jež to taky postihlo," popsal.

Že zdravotní potíže znepříjemnily život více lidem, potvrdil i ředitel školy Pavel Vlach. „Špatně bylo šesti učitelům, z čehož tři v pondělí museli zůstat doma. Co se týče studentů, tak z jedné maturitní třídy z dvaadvaceti studentů v pondělí přišli do školy dva a z druhé třídy, ve které je čtyřiadvacet studentů, jich přišlo osm. Ostatní zůstali doma," vypočítal ředitel školy s tím, že ples si letošní maturanti organizovali sami.

Několik pacientů se zažívacími potížemi o víkendu prohlédli i v boskovické nemocnici. „Za víkend lékaři ambulantně ošetřili asi deset pacientů s gastroenteritidou, která se projevuje průjmy a zvracením. Nejednalo se ale o nijak výrazně zvýšený počet těchto případů, než je obvyklé," vysvětlil náměstek pro léčebně preventivní péči boskovické nemocnice Vladimír Zemánek.

Škola hned začala zjišťovat příčiny zdravotních potíží.Nejprve nás napadlo, že je to z jídla nebo pití. Mluvil jsem proto s firmou, která na ples dodala jídlo, ale tam mi sdělili, že to samé jídlo dodávali ještě na několik dalších akcí a tam nikomu špatně nebylo. Kontrolovali jsme proto i pití, ale nic nebylo rozlévané, všechno měli uzavřené v originálních obalech," řekl ředitel školy.

Navíc ne všichni jedli to samé jídlo nebo pili to samé pití. „Jedna paní učitelka dokonce na plese byla jen asi dvě hodiny u vstupného. Za celou dobu nic nejedla ani nepila a zažívací problémy měla také. Další paní učitelka měla zdravotní problémy v sobotu po plese a den nato měl potíže i její syn, který na plese vůbec nebyl. Zatím to tedy vypadá, že asi někdo na ples přinesl nějakou střevní virózu a ostatní se nakazili, než že by se jednalo o zkažené jídlo nebo pití," vysvětlil Vlach.

Tuto možnost nevylučuje ani Zemánek. „Nejčastější příčinou těchto obtíží jsou viry, které při nějakém oslabení člověka napadnou. Tyto viry se přenášejí kapénkovou infekcí, to znamená například kašláním, kýcháním, smrkáním, prsknutím do obličeje a podobně. Většinou se jedná o krátkodobé onemocnění a pacient je obvykle do čtyřiadvaceti hodin zase v pořádku," přiblížil náměstek boskovické nemocnice.

Věc zatím neřeší ani hygienici. „Žádné oznámení o tomto případě jsme neobdrželi. Ani za minulý rok jsme na Blanensku podobný případ,kdy by mělo více lidí po nějaké kulturní akci zažívací problémy, neřešili," řekla Kateřina Martincová z blanenského pracoviště krajské hygienické stanice.