Podle úředníků tato neregistrovaná zařízení obcházejí zákon a jejich kontrola ze strany státu je problematická. Využívají totiž kliček v zákoně o poskytování sociálních služeb. „Provoz těchto zařízení monitoruje kraj. V současnosti v nich provádí kontroly. Péči v nich lidem nedoporučujeme," řekla Ivana Kouřilová z oddělení sociálních služeb na městském úřadě Blansko.
Krajští úředníci ubytovny pro staré lidi postupně neohlášeně navštěvují. Na Blanensku v současnosti fungují tři neregistrovaná zařízení, která nabízejí ubytování, stravu a péči o staré lidi. Jedná se o Domov Slunečnice ve Lhotě Rapotině a Penzion Zlatuška v Boskovicích.
Další z nich je v Kunštátě. „V tuto chvíli nemohu nic říct. V jednom z těchto zařízení probíhá kontrola a ve druhém ještě není ukončené správní řízení," okomentovala situaci na Blanensku mluvčí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková.
Přečtěte si velký test ubytoven Deníku Rovnost ZDE
Správní řízení se týká Domova Slunečnice ve Lhotě Rapotině, který fungoval dva roky bez patřičných povolení. Podle zjištění Blanenského deníku Rovnost jeho provozovatelům hrozí až půlmilionová pokuta. Budova, ve které se pečovatelky starají o staré lidi, totiž nebyla zkolaudovaná jako ubytovna, ale jako kancelářské prostory.
Řízení není ještě uzavřené. Zda krajští úředníci při přepadové kontrole našli další pochybení, odmítají komentovat. Vyjádření ředitelky domova Jany Waldhansové se Blanenskému deníku Rovnost včera nepodařilo získat.
Obec mimo hru
Podle starosty Lhoty Rapotiny Michala Sedláka je v této situaci obec mimo hru. „Objekt je v soukromých rukách a sledovat, jakým způsobem v něm podnikají, nemůžeme. Řešili jsme s nimi jen drobné problémy, jako například pobíhání psů. Provozovatelé podobných zařízení pro staré lidi objevili díru v zákoně a podnikají i bez registrace. A kontrola ze strany státu je omezená," dodal Sedlák.
Krajští úředníci nedávno neohlášeně kontrolovali také v Kunštátě v Palackého ulici. V jednom z rodinných domků tam pronajímá pokoje a zprostředkovává péči sociálních asistentek Khrystyna Chernei.
Ta loni v létě zavřela ve městě Centrum komplexních služeb pro rodinu a domácnost. Provoz centra však stále prošetřuje policie s podezřením na nelegální podnikání. „Pracovníky sociálního odboru z kraje jsem do svého domu v Kunštátě nepustila. Přišli kontrolovat firmu, která s ním nemá nic společného. Jen pronajímám pokoje ve svém domě. Nepodnikám. Úřad práce kontroluje, jestli asistentky, které se o klienty v mém podnájmu starají, nezneužívají sociální dávky. Nedělám nic nelegálního. Tečka," řekla Chernei. Celou záležitost má nyní na stole policie.
Kolik v domě nyní Chernei ubytovává lidí, nechtěla říct. Řada z nich tam ale má trvalé bydliště. „Lidi přicházejí a zase odcházejí. Víc to nebudu komentovat," dodala Chernei.
Když redaktor Blanenského deníku Rovnost sháněl ubytování pro svého fiktivního dědečka na vozíku, dozvěděl se, že jeho důchod osm a půl tisíce korun a příspěvek na péči ve výši osm tisíc korun měsíčně na ubytování v domku v Kunštátě budou stačit jen tak tak. Klíčové pro podnikatelku bylo, zda má důchodce vyřízený právě příspěvek na péči.
To, že je na vozíku, nevadilo. Domek je prý bezbariérový. „Důchod zaplatí ubytování a jídlo. To je pětkrát denně. A těch dalších osm tisíc je za nepřetržitou péči ošetřovatelek, léky a cesty k doktorovi. Je to na hraně. Dědečkovi z toho nezbude nic, ale zase mu zajistíme plnou péči a vy ani on se nemusíte o nic starat. Přijeďte s ním a sami uvidíte, jestli se vám tady bude líbit, nebo ne," řekla majitelka domu v Kunštátě.