Když se lidé vydali v pátek ráno autobusem z Olomouce směr Boskovice, netušili, co je čeká. Poprvé se autobus zastavil u Protivanova.

„Před námi totiž uvízlo ve sněhu auto. Pak jsme zůstali viset asi tři čtvrtě hodiny u Benešova, a to ze stejného důvodu. Situace se opakovala znovu poté, co se autobus mohl rozjet a urazil asi deset metrů. Přes hodinu jsme čekali, než silničáři vytáhli zapadnutou dodávku,“ popsal jeden z osmi cestujících Tomáš Soldán s tím, že při rozjezdu z tohoto místa nakonec zapadl také sám autobus. Vytahoval jej pak traktor s pluhem, který zachraňoval i další asi čtyři auta. Cestujcící do Boskovic dorazili se zhruba tříhodinovým zpožděním.

Kalamita byla na Blanensku jen u Benešova a Žďárné. Tvrdí to Květoslav Havlík ze společnosti Kordis, která zajišťuje integrovanou dopravu. „Směrem na Prostějovsko bylo cestování komplikované. Zavátá a vybouraná auta zapříčinila, že některé autobusy nemohly pokračovat dál. Velké problémy měly dva spoje. Další jsme odklonili z pravidelné trasy, aby vůbec mohly projet. Nabíraly několikaminutová zpoždění,“ uvedl Havlík.

Podle silničářů v této oblasti sníh odhrnovaly radličky. „Ráno nám z Kordisu hlásili problémy u Protivanova, potom jsme žádné zprávy neměli,“ přiblížila dispečerka Alena Kincová.

Zpráva o zavátých autech na Benešovsku se v pátek dopoledne nedostala ani k policistům. „Řidiči nám nemusejí hlásit nehody, kdy nevznikla škoda a nedošlo tam ke zranění,“ zdůvodnila policejní mluvčí Iva Šebková.