Před supermarketem Billa se asfaltka napojuje na hotovou část cyklostezky a pokračuje ve směru k autobusovému nádraží, kde končí. Na novou stezku se tam lidé dostanou z ulice Svitavská. „V pátek v poledne se tady má stříhat páska a cyklostezka otevírat. Ale jak je hezky, tak už tady odpoledne jezdí maminky s kočárky, cyklisté a děcka na skateboardech nebo bruslích. Stezka je hotová, jen tady uhrabujeme hlínu a doděláváme drobnosti," hlásil ve středu po obědě jeden z dělníků s hráběmi.

Novou trasu si ve středu odpoledne projel na kole také Petr Karlík z Blanska. Podle něj stezku kolem řeky Svitavy spíše využijí rodiče s dětmi a kočárky. A také bruslaři. „Byl jsem se tady projet spíš ze zvědavosti. Přijde mi rychlejší jet na kole po silnici. I když tady to bude bezpečnější, hlavně pro děti. Já bych raději uvítal, kdyby na silnici byly pro cyklisty samostatné pruhy. Svitavská a Poříčí jsou podle mě široké dost. A když se teď bude průtah městem opravovat, nemělo by se na cyklisty zapomenout," řekl muž.

Nový úsek cyklostezky u řeky Svitavy stál bezmála tři miliony korun. Další pokračování od autobusového nádraží směrem k vlakovému nádraží plánují Blanenští v příštích letech. Stejně jako propojení cyklostezky ze Sportovního ostrova s tamní průmyslovou zónou. Odtud se má cyklo-
stezka napojit na trasu do Ráječka. „Další úseky cyklostezek se v Blansku letos stavět nebudou. Jenom na Sportovním ostrově propojíme dvě části u baseballového stadionu. Jsou projekty na pokračování cyklostezky ve směru od Ráječka okolo průmyslové zóny v Blansku," uvedl Petr Mráček z odboru investičního a územního rozvoje.

Ovál u stadionu

Těžká technika v těchto dnech pracuje právě v okolí blanenského baseballového stadionu. Propojení dvou částí cyklostezek bude hotové v příštích týdnech. Vznikne tak kilometrový asfaltový ovál. Kromě cyklistů a bruslařů ho využijí také běžci. Práce budou stát zhruba milion korun.

Loni na podzim dokončili dělníci část cyklostezky mezi Blanskem a Ráječkem. Od začátku průmyslové zóny leží dlažba a asfaltový koberec v délce několika set metrů. Přes tamní potok postavili dělníci i betonový mostek. To vše přibližně za milion dvě stě tisíc korun. Delší nedodělaná část cyklostezky je nyní v režii Ráječka. „Podklady máme připravené. Čekáme na vypsání dotace. To bude pravděpodobně v dubnu. Pokud dotaci nedostaneme, doděláme cyklostezku na vlastní náklady. Myslím si ale, že je velmi pravděpodobné, že se žádostí o příspěvek uspějeme," uvedl starosta Ráječka Vít Rajtlšlégr.

Jedná se o více než půlkilometrový úsek, kde je v současnosti zpevněná cesta. Na ni přijde asfaltový koberec. Podle Rajtšlégra zatím chybějící část cyklostezky cyklistům moc nevadí. „K novému mostku totiž vede původní zpevněná štěrková cesta, po které se dá na kole bez problémů jet," dodal starosta. Tato část cyklostezky má stát do sedmi set tisíc korun.

Někteří lidé vidí tuto stavbu a již dokončený úsek s mostkem jako vyhazování peněz oknem. „Názorná ukázka zbytečného vyhazování peněz, to opravdu dnes musí být všechny cyklostezky ze zámkové dlažby a asfaltu a s mega mostem?" napsal na web Blanenského deníku Rovnost diskutující pod zkratkou pes. „Vyhozené peníze. Stačila nám šotolina, radši pořádný chodník v obci než takováhle zhýralost," přidal se další ze čtenářů pod přezdívkou raj.