Pokojné sobotní dopoledne. Rozálie Brázdilová dovařuje oběd, společně s manželem usedají k jídelnímu stolu. Náhle však klid přerušují rány. A nepřestávají. Manžele Brázdilovy z Dolní Lhoty hluk z blízké střelnice trápí už léta. A budoucnost lepší vyhlídky nenabízí.

„Ze střelnice se ozývají střely každý víkend, od pátku až do neděle. Jsou tak intenzivní, že kvůli nim nemůžeme pobývat s vnoučaty na zahradě a ani v domě před nimi neunikneme. Nejhorší je to v době oběda, to si doslova musíme držet talířky,“ postěžovala si Rozálie Brázdilová.

Rodinný domek Brázdilových stojí na samotném konci Dolní Lhoty. V malebném údolí, avšak v těsné blízkosti střelnice. Na ní ve všední dny trénují studenti Střední policejní školy ministerstva vnitra v Brně. O víkendech tam zkouší mušku členové občanského sdružení Sportovní střelecký klub policie Kobra Blansko. Právě ti podle Brázdilových na střelnici způsobují největší potíže.

„Studenti policejní školy na střelnici už skoro nestřílí. Zato se střeleckým klubem je to pořád horší a horší. Tráví zde víkendy a ne vždycky dodržují předepsané časy. A našim výtkám se jen smějí, “ postěžovala si Rozálie Brázdilová.

Před dvěma lety manžele Brázdilovy nesnesitelné rány ze střelnice dovedly až k veřejnému ochránci práv. „Ombudsman tehdy stanovil, že na střelnici nesmí zaznít více než pět set padesát výstřelů za den. A střední policejní škola tento počet dodržuje,“ uvedl hygienik ministerstva vnitra pro Jihomoravský kraj Igor Stojanov, který nad střelbou školy na střelnici v Dolní Lhotě dohlíží.

Kromě toho, že na střelnici trénují studenti střední policejní školy, pronajímá si ji o víkendech i sportovní střelecký klub blanenské policie. Právě na jeho členy si manželé Brázdilovy opakovaně stěžují.

Podle předsedy klubu Radka Šebely však jeho členové žádné předpisy neporušují. „Všichni z klubu dodržují dohodnuté časy, ve kterých smí střílet, i stanovenou hlučnost střel. Tu kontroluje hygiena. Tím, jak střelnici užíváme, nic neporušujeme a věčné stížnosti nám způsobují jen komplikace,“ uvedl Šebela.

Zatím to nevypadá, že by se na režimu střelnice v budoucnu něco měnilo. Od problému, který trápí tamní lidi, dává ruce pryč město i uživatelé střelnice. „Stížnosti na střelnici jsme samozřejmě řešili. Vytvořil se tam denní režim, kdy se smí střílet, kontroluje se i hlučnost ran. Bohužel se ale nedá zamezit tomu, aby lidi bydlící v blízkosti střelnice střely vůbec neslyšeli,“ doplnila blanenská starostka Jaroslava Králová.

Kvůli problematickému místu se hodlá policejní škola střelnice vzdát. „Spory s lidmi, kteří v bydlí blízkosti, se táhnou už spoustu let. Navíc je to i daleko od Brna. Hledáme proto teď nějaké náhradní řešení,“ informoval ředitel školy Jiří Musil.