Je sobota, krátce po půl páté odpoledne. Začíná se pozvolna stmívat. Ve frontě postávají také manželé Krejčí z Brna. „Na Pohádkové lesy chodíme moc rádi. U nás v okolí zrovna žádný nebyl, tak jsme vyrazili do Jedovnic. Necháme se překvapit," usmívá se Jana Krejčí. „Strach nemám a moc se těším, jaké potkáme pohádkové postavy. Já mám rád pejska s kočičkou a Karkulku," hlásí syn Filip.

U stolku pořadatelů dostávají děti papírové listy na razítka. Ta budou sbírat na stanovištích. Čeká je zhruba kilometr a půl dlouhý výšlap. „A každý ještě na cestu svítící náramek, ať se rodičům neztratíte," říká Pavlína Héčová ze skupiny jedovnických pionýrů, kteří Pohádkový les pořádají.

Loni ho navštívilo přibližně pět set lidí a v sobotu byla účast podobná. „V lese jsme pro děti připravili deset zastavení s pohádkovými postavami. Včetně perníkové chaloupky, kde je bude ježibaba lákat na perníček. A na konci bude pan král a táborák. Pohádkový les pořádáme už asi patnáct let a máme radost, že to rodiče s dětmi baví," dodává Héčová. Výtěžek z akce použijí pionýři na vybavení klubovny.

Na trasu pořadatelé příchozí pouštějí zhruba po třicetičlenných skupinkách. „Pojďte si se mnou ještě plácnout. Tak, pořádného placáka," směje se jeden z jedovnických pionýrů v převleku oblíbené postavičky Spongeboba v kalhotách.

První zastavení v lese na okraji chatové kolonie je v režii oblíbených králíků z klobouku. Boba a Bobka. Dětem předvádějí svou pověstnou rozcvičku a pak rozdávají razítka.

Na druhém stanovišti nemají děti problém uhádnout, že se jedná o scénku z pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků. Úspěch má i scénka s Rumcajsem, který šel hledat Mance česnek do polévky, ukázka z pohádky Kráska a zvíře nebo Žabí princ. Do šera září svítící náramky na rukách dětí.

Někdo jde s baterkou nebo lampionem. „Tati, kdy už bude ten pan král a párek? Už mám hlad," hlásí asi šestiletý hošík.

Za chvíli se už zakusuje do perníku, který mu nabídli pohádkový dědek a ježibaba u perníkové chaloupky. Ta pak dětem rozdávala razítka. Pak už hurá za panem králem a opékat špekáčky v cíli pochodu.