Bylo půl osmé ráno, čtvrtek šestadvacátého ledna. Policisté náhodně zastavují vozidlo Ford Escort, které projíždí blanenskými ulicemi. Zatímco dechová zkouška u třiadvacetiletého řidiče neukazuje žádný problém, policistům se přece jen na mladíkovi něco nezdá. Tester ukazuje, že mladý muž usedl za volant pod vlivem drogy, řidič sám pak přiznává, že předchozí den užil pervitin. A nebyl sám, kdo v posledních dnech řídil na Blanensku pod vlivem návykové látky. V lednu policisté odhalili osmnáct opilých řidičů a čtyři po požití drogy.
„Bohužel tento případ není na Blanensku za poslední měsíc ojedinělý. Policisté od začátku roku při kontrolách na silnicích odhalili celkem čtyři řidiče, kteří usedli za volant po užití drogy, ve třech případech se jednalo o pervitin, v jednom případě o extázi,“ potvrdila mluvčí blanenské policie Iva Šebková.
Právě počet případu, kdy policisté narazí na zdrogované řidiče, na silnicích přibývá. Na Blanensku mají problém hlavně v létě, výjimkou však nejsou ani zimní měsíce. „V létě, když jsou různé akce jako například festivaly, na drogy u řidičů zaměřujeme speciální dopravní akce. Řidiče pod vlivem drog dopadáme ale i teď, v zimě. Policisté musí na místě zhodnotit situaci, jestli poměrně nákladný tester na drogy použít. Obvykle je u těchto řidičů dechová zkouška na alkohol negativní, přesto ale vykazují nějaké abnormální příznaky chování,“ přiblížil David Chládek z blanenské policie.
Nepříjemnou jízdu zažila s takovým řidičem mladá dívka z Blanska, když se vracela se svým přítelem ze Silvestra. Řidič, který je odvážel domů, si podle ní zlepšil náladu kouřením marihuany. „Neměl nás kdo odvést domů a tak se nabídl jeden mladík. Sice jsme ho neznali, ale připadal nám střízlivý, až tak v polovině cesty, když vedl čím dál tím divnější řeči, nám došlo, že je zkouřený. Zbytek jízdy jsme jen doufali, že dojedeme domů v pořádku,“ popsala dívka a dodala, že od té doby si dává pozor, aby nesedala do auta s přiopilým nebo zdrogovaným řidičem.
Nepříliš optimistické číslo hlásí policejní statistiky také v počtu opilých řidičů. Těch od začátku letošního roku zastavili celkem osmnáct, z toho čtyři řidiči měli v dechu víc jako jedno promile alkoholu. Pozor by si podle policistů řidiči měli dát také na zbytkový alkohol. „Rekordmanem měsíce ledna pak čtyřiatřicetiletý řidič osobního vozu Škoda Felicia, jehož policisté kontrolovali dvanáctého ledna kolem čtvrt na devět ráno v Kunštátě. Dechová zkouška u něj ukázala 2,53 promile alkoholu v dechu. Řidič se přiznal, že vypil předchozí večer šest dvanáctistupňových piv, rum a absint,“ doplnila Šebková.
Drogy stejně jako alkohol za volantem jsou nebezpečné i podle Zdeňka Pernici, majitele autoškoly v Blansku. „Podle mých zkušeností s žáky bych řidičům nepovolil ani malé množství alkoholu za volantem, o jehož legalizaci se uvažovalo. Každý na alkohol reaguje jinak a když vidím, co dělá s mladými řidiči třeba jen jedno pivo, tak by po něm opravdu řídit neměli. A to už vůbec nemluvím o silnějších drogách. Navíc u nás nejsou lidé na alkohol za volantem zvyklí. Místo aby po pivu jeli opatrněji, ještě by jim to dodalo odvahu,“ varuje Pernica.