Správa jeskyní Moravského krasu chtěla vybudovat stánek s rychlým občerstvením naproti vstupní budově do Punkevních jeskyní. S tím ale nesouhlasila Správa chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Vedení jeskyní se odvolalo k ministerstvu životního prostředí a uspělo. „Ministerstvo výjimku pro stavbu kiosku povolilo. Důvodem je fakt, že uvedený záměr významně neovlivní zachování předmětu ochrany zvláště chráněného území. Výjimka platí po dobu deseti let. Rozhodnutí je pravomocné," uvedla Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva.

Vedení Správy jeskyní Moravského krasu uvítalo zprávu s nadšením. Nejbližší možnost pořídit něco k jídlu je totiž až na Skalním mlýně, zhruba dva kilometry vzdáleném. Tam mají navíc otevřeno pouze v hlavní sezoně, přičemž Punkevní jeskyně jsou přístupné celoročně. „Potěšilo nás to hlavně kvůli návštěvníkům. Občerstvení tu opravdu znatelně chybí a často je nám to vytýkáno. Zatím zde fungují jen dva automaty s pitím a dva s občerstvením typu různých oplatek a baget," popsal vedoucí Jiří Hebelka.

Kiosek vznikne naproti hlavní budově, na místě, kde dříve stávaly veřejné záchodky. „Bude to lehká dřevěná montovaná stavba o rozměrech sedm krát tři metry. Výdejní okénko pod přístřeškem nabídne návštěvníkům klasická jídla rychlého občerstvení, jako jsou například párky v rohlíku, hranolky, káva, čaj nebo pivo. Pochutiny si budou moci vychutnat na menší přiléhající terase," upřesnil Hebelka. Letos jej ještě asi neotevřou, ale příští rok už určitě ano. „Zadali jsme projekt, vyřizujeme potřebná povolení. Celkové náklady zatím odhadujeme zhruba na půl milionu korun a nejspíš je uhradíme z vlastních zdrojů," popsal Hebelka.

Stánek bude svůj účel na tomto místě plnit necelých deset let, potom ho vedení Správy jeskyní přesune do nové správní budovy. Správa jeskyní totiž na její výstavbu získala dotace z evropských fondů a jednou z podmínek bylo mimo jiné i to, že v ní nebude žádné občerstvení. Tato podmínka platí deset let. Proto správa jeskyní vymyslela provizorní řešení se samostatně stojícím kioskem na místě, kde dříve stávaly veřejné záchodky.

Možnost stravování u Punkevních jeskyní chyběla mnoha lidem. „Byla jsem tu se svými dvěma malými syny. Šli jsme pěšky od Macochy a klukům cestou pořádně vyhládlo. Když jsme dole u jeskyní zjistili, že tam žádné občerstvení není, byli zklamaní a dávali to dost najevo. Využila jsem alespoň nabídky automatů. Je dobře, že tu postaví kiosek. Určitě sem ještě několikrát zavítáme a využijeme jeho nabídky," zhodnotila návštěvnice Jana Veselá.