Již od roku 2001 na přehradě platí zákaz koupání psů. Letošní sezona nebude výjimkou. To, že psi v Blansku volně pobíhají nejen u vodních ploch, ale i jinde, se nelíbí například Marcele Učňovské z Blanska. „Běžně potkávám lidi se psy, kteří volně pobíhají po ulicích, v parku či řeky. Častokrát bez náhubku a vodítka. Docela se pak bojím," řekla žena.

Právě na základě podobných stížností lidí město vyhlášku přijalo. Přesto se ale stále najdou majitelé, kteří zákaz nerespektují. „Děláme tam průběžné kontroly. V zimě tam lidé obecně chodí na vycházky méně, i se psy. Ale v létě jich zase přibude. Psi k přehradě nesmějí. Pokud někdo zákaz poruší, přestupek posuzujeme individuálně. Vždy se pejskařům snažíme nejdříve domluvit. Pokud neposlechnou, dostanou blokovou pokutu," upozornil zástupce ředitele městské policie v Blansku Stanislav Sotolář.

Míst, kde se psi mohou koupat, podle něj v Blansku moc není. „Například do blanenského lomu, který lidé často vyhledávají, je vstup zakázaný. Je ohraničený drážním tělěsem. Když tam někdo vstoupí, poruší zákon o dráhách a dopouští se přestupku. Koupat se ale lze třeba v části Sloupečník, kde je rybníček," přiblížil Sotolář.

Například Hana z Blanska, která si nepřála zveřejnit celé jméno, je majitelkou dvou psů. A nejraději je venčí právě na Palavě. „V létě mi občas utečou do vody, protože je jim vedro a láká je to. Ale samozřejmě je hned zavolám zpět. Zákaz porušit nechci. Nechápu ale, proč by město nemohlo pro pejskaře vyčlenit na Palavě alespoň část pláže. Příležitosti ke koupání psů jsou v Blansku hodně omezené. A například ve Svitavě je docela silný proud a špinavá voda," zhodnotila žena.

Pro psy vyhradili 400 metrů

Svou vlastní pláž mají naopak psi u rybníka Olšovec v Jedovnicích. Jde zhruba o čtyřsetmetrový úsek po levé straně u příjezdu. „Myslím, že se to osvědčilo, pejskaři to hojně využívají. Občas se stane, že někteří vymezený prostor nedodržují. Dělají to ale převážně turisté, kteří cedulku se zákazem přehlédnou. Když je na to upozorníme, respektují to. Letos jsme zatím žádný takový přestupek neřešili, ale v době veder nejspíš budeme. Bylo tomu tak i loni," uvedl velitel policie městyse v Jedovnicích Luděk Kolář.

Upřesnil, že psi se mohou volně koupat v jiných jedovnických rybnících. Například v Budkovanu, který je chovný a lidé jej nevyužívají.

Zcela zakázaný vstup mají čtyřnozí chlupáči do šestihektarového rybníka v Suchém, který je dominantou tamního rekreačního střediska. „Rekreantům by to v letní sezoně vadilo. Někteří si již dříve stěžovali na pejskaře, kteří zákaz nedodržují. Upozornění máme přitom na ceduli. Na základě naší vyhlášky pak pejskařům hrozí pokuta do výše pěti set korun. Například tento týden jsem viděl, jak pes utekl majiteli do rybníka. Pokud to však není v hlavní sezoně, ale třeba zjara, kdy je voda ke koupání lidí studená, tak v tom nevidím problém," zmínil místostarosta Suchého Pavel Vybíhal.

Koupání psů je zakázáno i na přehradě Křetínka u Letovic. Ale pouze v části zvané pláž, kde je velká koncentrace lidí. „Občas se tam pejskaři objeví. Snažíme se to řešit hlavně domluvou," řekl velitel letovické městské policie Jaroslav Halata.