Historicky znamenala operace Bagration pro Němce porážku. Sovětská vojska měla po vítězné bitvě otevřené dveře na Balkán, do Maďarska, ale i do Polska, Východního Pruska a německého Slezska.

Největší vojenskohistorickou ukázku tohoto druhu u nás pořádá Klub vojenské historie – pancéřové techniky Letovice, který už v minulosti připravil dvě podobné akce – Kursk a a Boj o Kyjev.

Na bojišti se představí na pět stovek účinkujících nejen z České republiky, ale i z Ukrajiny, Slovenska a zřejmě i z Holandska a Německa. Diváci se mohou těšit, že uvidí v akci osm tanků, šest obrněných vozidel, množství lehké techniky a nad hlavami jim pravděpodobně proletí i několik letadel.

„Snažíme se, aby vše bylo co nejvíce autentické. Některé stroje budou originály, jiné kopie od sběratelů. V areálu nebude chybět dobová vesnice. Diváci si budou moct prohlédnout německý i ruský tábor, v nichž vojáci budou žít dobovým životem. Nikoho z účinkujících tam nepotkají v civilu. K vidění bude i polní lazaret. Chceme co nejvíce přiblížit tehdejší realitu,“ popsal předseda pořádajícího klubu Ladislav Soukup.

Areál, kde se bitva odehraje, budou pořadatelé chystat už od začátku příštího týdne. „Jedná se o akci evropského formátu, která je hodně náročná na organizaci,“ vysvětlil Soukup.

Akce začne v sobotu dvaadvacátého srpna v devět hodin. V bohatém doprovodném programu bude před diváky například defilovat technika, kterou pak uvidí v boji. „Půjde o komentovanou přehlídku, aby diváci měli přehled,“ doplnil Soukup. Ukázky ze své činnosti na místě předvedou například i pracovníci Vazební věznice v Brně. Samotná bitva, která potrvá asi půldruhé hodiny, vypukne odpoledne.

Na bitvu se připravují i zástupci letovické radnice. „Musíme zabezpečit průjezdnost města i parkování, což zajistíme ve spolupráci s policií. Silnice na Podolí bude v sobotu od osmi do šestnácti hodin pro veškerý provoz kromě záchranářů uzavřena,“ uvedl místostarosta Letovic Vladimír Stejskal.

Pořadatelé očekávají kolem deseti tisíc návštěvníků. Na ukázku bitvy se chystá například Vítězslav Res ze Senetářova. „Zajímá mě všechno, co se týká druhé světové války, takže Bagration si určitě nenechám ujít. Byl jsem i na ukázce bitvy Kursk,“ uvedl.

Vstupenky je možné už nyní koupit v předprodeji v síti Ticketstream za sto třicet korun. Na místě lidé zaplatí za vstupenku sto šedesát korun, děti do jednoho metru výšky mají vstup zdarma.