Studenti se letos do Vísek sjeli z celé republiky. „My jsme přijely z východních Čech. Studujeme Střední průmyslovou školu kamenickou a sochařskou v Hořicích," říkají dvě mladé sochařky, které právě pracují na svých dílech.

Pod jejich rukama vznikají dvě postavy v životní velikosti do betléma, který mladí sochaři začali ve víseckém ateliéru tvořit už při minulých ročnících. Betlém je tématem i letošního ateliéru. „Mohli jsme si vybrat z několika možností. Byl to například král s kadidlem, potom nějaké zvíře, pastýř nebo Ježíšek a ještě další postavy. Já jsem si vybrala krále s kadidlem, líbil se mi nejvíc," vysvětluje studentka střední sochařské školy Ivana Pavlišová.

V tom, jakou budou mít sochy konečnou podobu, mají studenti volnou ruku. „Vytváříme je podle vlastních návrhů," sděluje sochařka. Doplňuje, že víseckého ateliéru se účastní poprvé. „Tento školní rok budu maturovat, takže jsem si chtěla vyzkoušet něco víc, než k čemu se dostanu ve škole. A také to, jestli zvládnu práci s tak velkým kusem kamene. Je to fyzicky poměrně náročné, ale používáme sbíječky a brusky, takže se to celkem dá," popisuje dívka.

Ze stejné školy přijela i Adéla Kačabová. „Vybrala jsem si postavu pastýře, který se dá pojmout i jako poutník. Je to zajímavá práce, díky které se mohu naučit nové věci," informuje studentka.

Sochařský ateliér ve Vískách začal oficiálně v pátek osmého srpna. Hotová díla studenti představí lidem na vernisáži dvaadvacátého srpna mezi šestou a sedmou hodinou večer.

Z celé republiky

Na vznikající díla po celou dobu ateliéru dohlíží jeho kurátorka, sochařka Ludmila Pecková Severová. „Nechci studenty znervózňovat svojí neustálou přítomností, a tak je vždycky dopoledne nechávám pracovat samostatně. Odpoledne už jdu ale mezi ně a říkám jim, co by se třeba dalo zlepšit, jakou techniku použít a podobně. Letos sem přijeli studenti například z Hořic, Plzně nebo z Prahy. Je jich osm, což je o tři více než loni," popisuje organizátorka ateliéru. Dodává, že letos už pořádají jeho pátý ročník. „Zpočátku jsme měli různá témata, například zaměřená na slavnosti tady ve Vískách a podobně. Později jsme se ale rozhodli pro betlém, což je v podstatě nekonečné téma," vysvětluje Pecková Severová. V prvních ročnících vznikaly sochy ze dřeva. „Potom jsme přešli na kámen, pískovec. Sochy totiž stojí venku a pískovec je pro takové prostředí mnohem vhodnější než dřevo, také je méně náročný na údržbu," uvádí sochařka.

Hotová díla zůstanou ve Vískách už nastálo. Zázemí a pískovec zajišťuje studentům obec ve spolupráci s místními spolky a sponzory. „Některé sochy z minulých ročníků jsou ve spodní části Vísek, například u rybníčku. Potom máme připravený prostor u křížku pro sochy čtyř ročních období a betlém chceme umístit na louce u kostela svatého Michala," uzavírá starosta Vísek Stanislav Kamba. Doplňuje, že v pořádání sochařského ateliéru ve Vískách chtějí pokračovat i v příštích letech.