„Kupte si čerstvý, křupavý chléb. Máme i vynikající trubičky. Pojďte, ochutnejte," volal na kolemjdoucí Tomáš Hlava. Na stánku nabízel pečivo z pekárny v brněnském Jundrově. Byl jedním z pětadvaceti trhovců, kteří prodávali v dřevěných stáncích u radnice.

Podle Hlavy byl o čerstvé pečivo mezi místními velký zájem. „Prodal jsem několik desítek chlebů. Jenom se po nich zaprášilo. Čerstvý domácí chleba je lahůdka. To se s pečivem ze supermarketů nedá srovnat. Lidi už to pomalu začínají chápat. A je dobře, že takové farmářské trhy vůbec jsou. Jak pro prodejce, tak pro zákazníky," poznamenal drobný muž.

Trhy na boskovickém náměstí přilákaly ve čtvrtek před polednem také Miloslavu Živnou z Boskovic. Ta si nakoupila květiny na zahrádku. „Podle mě takové trhy na náměstí patří. Je zde docela slušný výběr zboží. Určitě sem budu chodit nakupovat," poznamenala žena.

Čerstvá zelenina

To Marie Plevačová z Boskovic na čtvrtečních trzích u boskovické radnice nakoupila koření a fazolky. Těšila se, až bude k mání čerstvá zelenina. „Myslím si, že farmářské trhy v Boskovicích chyběly. Dřív se na Růžovém náměstí prodávala zelenina, ale pak to nějak vyšumělo do ztracena. Asi o to nebyl zájem. Na náměstí u radnice je však na trhy ideální prostranství. Chyběly tady. Já osobně se moc těším na čerstvou zeleninu. Tu miluju. Ze supermarketů nestojí kolikrát za nic," uvedla Plevačová.

První farmářské trhy v Boskovicích si pochvaloval také David Jurásek z Újezdu u Boskovic, který měl na náměstí stánek s domácím kořením. „Pojďte si čichnout. To je vůně papriky, co? Žádná chemie," hlásil usměvavý muž.

Juráskovi se líbila atmosféra trhů. „Jezdím asi na osmdesát trhů po celé republice, tak můžu srovnávat. V Boskovicích byly první trhy fajn. Taková příjemná, domácí atmosféra. Co jsem mluvil s lidmi, tak většinou byli nadšení, že něco podobného tady je. Pro farmáře a prodejce je to šance, jak prodat své zboží," dodal Jurásek.

Další trhy se na Masarykově náměstí v Boskovicích konají třicátého května. Pak pravidelně jedenkrát za měsíc až do konce roku. Podle Roberta Landkaše ze společnosti Jung-Industry z Opavy, která trhy pořádá, je jejich kapacita v Boskovicích zhruba pětatřicet prodejních stánků. „Na první pokus byl v Boskovicích pestrý výběr zboží. Až bude zelenina a ovoce, tak to bude ještě lepší," řekl Landkaš.