K Ptačí svatyni vyrazila s dcerami Silvií a Kamilou. „Do přírody chodíme se školou a je to bezva. Nejvíc se mi líbí strakapoud. Ale nelíbí se mi, že někteří lidé vyhazují do přírody odpadky. Četla jsem si program, a moc se těším na poznávací stezku, kterou si projdu bosá,“ hlásí osmiletá Silvie.

Tématem letošního setkání s podtitulem Dotkněte se lesa je poznávání přírody hmatem. Vnímání nejrůznějších tvarů všeho živého i neživého, co lidi v přírodě obklopuje. „Akci ráno zahájila zhruba dvouhodinová vycházka s ornitologem. Na vycházce pustil hlasové nahrávky. Přiblížil také odchyt a kroužkování ptáků. Vše doplnil výklad o flóře jarního lesa pod vedením botanika,“ říká za organizátory Michal Juříček.

Na ranní vycházku s ornitologem přijela do Adamova například skupina dětí z boskovického gymnázia s paní učitelkou Miladou Barešovou. „Bylo to super vyučování přímo v terénu. Myslím, že děti bavilo a odjíždíme se spoustou zajímavých poznatků,“ říká Barešová.

Vojtěchovi Hrabalovi z Rumberka se líbila zejména botanická přednáška. „Stromy, to je moje. Například jsem se dozvěděl, že tady nedaleko studánky roste zajímavý jehličnan. Kryptomerie japonská,“ vysvětluje hoch.

Členové Okrasu připravili u studánky řadu stanovišť pro děti i dospělé. Příchozí si na nich zkouší, jaké to je vnímat svět a přírodu prostřednictvím hmatu. Na jednom stanovišti modelují děti zvířata z hlíny, na dalším po hmatu poznávají, jaké kameny se skrývají v plátěných pytlících. Nebo co je potravou ptáků.

Seznamují se také s různými lesními rostlinami a stromy. „Z hlíny jsem si vymodelovala ptačí hnízdo. Pak jsem natrhala květiny a nalepila je na papír. Pampelišky a plicníky,“ usmívá se pětiletá Silvie Cinklová z Adamova.

Celou akci zakončuje v neděli odpoledne táborák a společné muzicírování.