„Jde o cvičení na stacionárním kole. Je to kombinace více stylů jízdy, kdy se posiluje horní i dolní část těla v různých sestavách za doprovodu dynamické hudby,“ popisuje zmíněnou disciplínu Pavel Imrecze z Letovic.

Společně s manželkou Romanou jsou dlouholetí instruktoři spinningu – tedy podobného cvičení na kolech, kterému se věnovali v nedalekých Boskovicích. To ale podle svých slov postupně vylepšili vlastními sestavami a označili ho nově právě jako fitness cycling.

„Cvičím takto už devět let a je to paráda. Nejdřív spinning a teď fitness cycling. Po každé lekci se cítím skvěle,“ usmívá se starší žena ve sportovním.

  • Podívejte se, jak to při fitness cyclingu vypadá
Zdroj: Deník/Jan Charvát

Je úterní podvečer a v potemnělé místnosti s více než desítkou obsazených kol hraje taneční hudba. Vepředu šlape instruktorka, za ní na monitoru zrovna běží hudební klip. Skoro jako na diskotéce. Samé ženy, v rohu se opírá do pedálů jediný muž.

Na úvod lekce se ještě jede zvolna, ale pak se tempo postupně vyšroubuje do pořádného fičáku. Z roviny se přechází do kopců. Kdo nemá natrénováno, nestačí.

„Každý cvičí podle svých možností, když nemůže, tak prostě zvolní. Je to dlouhodobá záležitost a výsledky nepřichází hned. Většinou k nám chodí lidé, kteří nemají čas dělat více sportovních aktivit naráz. Například maminky. Tady si krásně protáhnou a posílí celé tělo,“ vypráví organizátor Pavel Imrecze.

Četli jste o osudu letovické textilky Tylex? Deník o jejím konci psal TADY.

Ze základny v boskovických lázní se po letech s manželkou přesunuli do Letovic. Chtěli jít vlastní cestou. S novou disciplínou začínali na chodbě rodinného domku s hrstkou nejvěrnějších nadšenců. Těch začalo postupně přibývat. Před třemi lety založili spolek Fitness cycling.

Pak se objevila možnost přesunu do historické budovy bývalého Tylexu. Aktuálně tam s letovickým manželským párem a dalšími instruktory trénuje v týdnu několik desítek lidí.

„Cítili jsme, že nás už klasický spinning svazuje a chtěli to posunout někam dál. A co nás motivuje? Hlavně pozitivní reakce. Lidé nám ukazují fotky, jak vypadali dřív a teď, když na sobě makají. Někomu se při pravidelném cvičení krásně zpevní tělo, jiný zase vylepší fyzickou kondici,“ přikyvuje Imrecze.

 Mobilní telefon, ilustrační snímek.
Žena z Blanenska napsala, že podporuje střelbu v Praze. Případ řeší policisté

Cvičení si nemůže vynachválit například Soňa Šindelková ze sousedních Boskovic. Od klasického spinningu přešla právě na novou disciplínu.

„Je to rytmičtější, dynamičtější a po cvičení se cítím skvěle. Kvůli práci chodím jen jednou týdně. Líbí se mi, že dostane zabrat i horní polovina těla a oproti klasickému spinningu mi to přijde mnohem pestřejší. Navíc se tu schází parta fajn lidí,“ říká žena.

Cvičení si pochvaluje také bývalý fotbalista Jindřich Bednář z Letovic. Kvůli bolavým kolenům měl už v pokročilém věku problémy s pohybem. „Posílím si parádně svaly a líp se mi chodí. Začínal jsem jednou týdně, když ještě instruktoři měli lekce v rodinném domku. Teď už zkouším cvičit dvakrát týdně. Přes zimu je to pro mě super. V létě se snažím jezdit na kole. Přijde mi to jako parádní doplněk, abych se hýbal,“ loučí se na konci lekce muž.

Parta nadšenců do fitness cyclingu spolu drží i mimo posilovnu a v jiné disciplíně. Účastní se totiž letního závodu dračích lodí na letovické přehradě Křetínce.