„O školní potřeby je velký zájem už od minulého týdne. Největší nápor zákazníků ale čekáme poslední týden prázdnin a hlavně prvního a druhého září. To lidé shání věci na poslední chvíli," shrnula vedoucí prodejny blanenského papírnictví Wiky Alena Holasová.

Někteří chodí pro výbavu do školy už v červenci. Nejsou to jen prvňáčci, ale i starší děti, které mají už od června ze školy seznamy všeho, co budou potřebovat.

Rodiče i děti bývají často bezradní, když mají pořizovat obaly na učebnice. V prodejně Wiki jim s tím rádi pomohou. „Dřív měly všechny školy stejné učebnice a teď má každá jiné. Nabízíme lidem, že jim pomůžeme vybrat obaly a učebnice obalit, když v prodejně není nával. I proto k nám někteří chodí už o prázdninách. Mají pak vše víc v klidu," doplnila Holasová.

Velký zájem o školní potřeby v posledních dnech potvrzuje i majitel dalšího blanenského papírnictví Jiří Holemý. „Čekáme ale ještě větší. Tento týden a ty další dva prodáme nejvíc školních potřeb z celého roku," řekl Holemý.

Mladší syn Lenky Burdové má seznam potřebných věcí už od začátku prázdnin, protože v září nastoupí do první třídy. „V červnu jsme na schůzce s paní učitelkou dostali seznam školních potřeb. Snažili jsme se co nejdřív všechno sehnat, ale pořád nám pár věcí chybí," řekla žena. Ta nakupuje školní potřeby i pro staršího syna, který ještě seznam nemá. Na základě zkušeností z minulých let už ale zhruba ví, co bude potřebovat.

Školní potřeby nabízí i velký počet internetových obchodů. „Víc lidí ale podle mě nakupuje v kamenných obchodech. Nejsou zvyklí si kupovat třeba propisky na internetu. To spíš hračky nebo možná více kusů sešitů," komentovala Holasová.

Stejně tak můžou lidé nakoupit nějaké potřeby v supermarketech. „Tam ale nepořídí všechno. My máme velký výběr. Drahé i levnější batohy. A všelijaké drobnosti," popsala vedoucí prodejny.

Holemý zákazníkům například sám objednává to, co si vyberou na internetu. Oni si to pak u něj koupí. „Spoustu těch podstatných věcí mám levnějších. Spolupracuji totiž s kvalitními dodavateli, kteří si hlídají ceny a konkurenci," řekl Holemý.

Prodej školních potřeb teď zažívá velmi dobré období. „Do roku 2008 rostl zájem o naše zboží. To potvrdí všichni. Dalších pět let se pak obchodům nevedlo, ale od té doby už je to zase lepší. Loni byl rekordní rok a letos očekáváme, že toho prodáme ještě víc," řekl Holemý.

Do prvních tříd totiž míří silné ročníky. „Všechna papírnictví a hračkárny jsou na tom dobře. Jestli někdo naříká, tak to dělá špatně," dodal majitel obchodu.

Nejvíce se prodávají tužky, pravítka, vodovky, tempery nebo desky na sešity. V nákupních košících nechybí ani pouzdra nebo aktovky. „Ty jsou ale spíš pro prvňáčky. Starší školáci už nosí batohy," podotkla Holasová.

VERONIKA JELÍNKOVÁ