Dřevěný kostelík a zámek v pátek do Blanska přilákaly Evu Veselou z Brna. „Měla jsem volný den a Blansko je blízko. Vyrazila jsem proto s kamarádkou na malý výlet vlakem," vysvětlila Veselá.

Najít cíle svého výletu v Blansku jim ale chvíli trvalo. „Vystoupily jsme na vlakové zastávce Blansko-město. Mapu jsme s sebou neměly, a tak jsme hledaly nějaký informační panel. Ten jsme ale bohužel v okolí zastávky nenašly, a tak nám chvilku trvalo, než jsme se ve městě zorientovaly," popsala Veselá s tím, že podobný problém může mít více turistů.

Podle ní je tak informačních tabulí v Blansku málo. S tím nesouhlasí Martina Hejčová, vedoucí informační kanceláře Blanka. Ta má informační cedule pro turisty v Blansku na starosti. „Jednu tabuli jsme teď přidávali před dřevěný kostelík, dále jsme dělali uvítací tabuli před hlavním vlakovým nádražím v Blansku. Tam je popsané, jak se turisté dostanou do města a do Moravského krasu. Přidávali jsme také tabuli k Ježkovu železničnímu mostu. Tyto tři jsou nejnovější a jsou všechny ve stejném stylu," vyjmenovala Hejčová.

Turisté nebloudí

Další tabule jsou podle ní přímo před informačním centrem na Rožmitálově ulici. „Dále jsou tady mapy města. Ty jsou rozmístěné na různých místech po Blansku, například na Wanklově náměstí, v knihovně nebo na parkovišti u hřbitova," řekla Hejčová.

Zároveň však připouští, že informační tabule u vlakové zastávky Blanskoměsto chybí. „Je to ta poslední turistická tabule, kterou v současné době řešíme. Máme ji ale v plánu, už máme dřevěnou konstrukci. Pravděpodobně to bude tabule podobného typu, jako je v Blansku na hlavním vlakovém nádraží," vysvětlila Hejčová.

Kdy přesně informační kancelář na zastávku informační tabuli umístí, ale Hejčová zatím neví. „Chtěli bychom ale, aby to bylo ještě v tomto roce," řekla.

Podle Jiřího Kučery z kanceláře tajemníka blanenského městského úřadu je složité pro ceduli najít vhodné umístění. „Je tam totiž drážní těleso a ochranné pásmo dráhy, ve kterém se nedá jen tak něco postavit. Sice teď jednáme se správou dráhy o tom, kam bychom ceduli mohli postavit, ale je možné, že ji nakonec budeme muset postavit až o kousek dále," řekl Kučera s tím, že informační panel není finančně náročný. Podle Hejčové se jeho cena pohybuje kolem patnácti tisíc korun. „To je ale dohromady i s grafickým návrhem i finálním zhotovením," řekla Hejčová

Podle Hejčové ale turisté s orientací po Blansku problém nemají. „Dříve se často v informační kanceláři ptávali, jak se dostanou na zámek. Tento problém ale už odpadl, protože po rekonstrukci zámku jsme do ulic umístili šipky, které lidi k zámku navádějí. Že bychom se ale v informační kanceláři setkávali s turisty, kteří vyloženě bloudí, to se nám nestává," popsala Hejčová.