Loni se na značkách v lesích kolem Blanska hodně podepsala ničivá vichřice. Ta sebrala také stromy se značením. Lidé z Klubu českých turistů je obnovují ještě letos. „Polomy zasáhly i oblast mezi Milonicemi a Blanskem, kam budeme muset letos vyrazit. Dále je potřeba udělat značení pod Karolínem. Při těžbě dřeva tam padly některé stromy. Na jednom z nich byla směrovka. Nyní ji není kam dát, budeme tam tedy muset zabetonovat trubku,“ sdělil Josef Janás, který má na starosti značení v okolí Blanska. Podle něj loni zmizely orientační nátěry pro výletníky třeba z Lipůvky. Byly totiž na sloupech veřejného osvětlení, které vedení obce nechalo vyměnit.

Podle Janáse značky zanikají také po útocích vandalů. Ti je postříkají sprejem a někteří je rozsekají, čímž nadělají ještě větší škodu. „Některé značení stačí přetřít, jinde musíme vysekat křoví nebo zkrátit větve, které je zakrývají,“ pokračoval Janás s tím, že v obvodu Blanska má zhruba pět set sedmdesát kilometrů pěších tras. Ty jsou rozděleny na tři části. Značkaři se zaměřují každý rok na jednu.

Jaká je situace na Boskovicku, to kontroluje značkař Ladislav Cikánek. „Nyní se chystáme obnovit stezky u Olešnice či ze Svitávky na Rudku. Stezky na Boskovicku jsou však v docela dobrém stavu. S vandaly problémy nemáme a lesáci nám vycházejí vstříc. Pokud strom uříznou, udělají to nad značkou,“ popsal Cikánek.

Kromě směrovek a pruhů, které vedou výletníky, mají značkaři z Klubu českých turistů na starosti i tabule s mapami. I ty se mnohdy stanou terčem vandalů. Někdy je potřeba je vyměnit v případě, kdy se změní trasy. „Stane se, že cesta zaroste nebo na ni lesáci uloží odřezky, někdy udělají jinou cestu, aby usnadnili svážení dřeva,“ dodal Janás.

Do konce května musí značkaři na kolech zkontrolovat cyklotrasy. Cedule na sloupcích totiž bývají po zimě někdy uvolněné, otočí se a nebo spadnou. „Některé poškodí zemědělské stroje anebo technika při úklidu sněhu. Jednu tabuli jsme měli dokonce prostřílenou od myslivců, jinou prosprejovanou,“ upozornila Radka Koncová, která značkaře vysílá do terénu. Podle ní protíná celé Blanensko sedm set dvacet kilometrů cyklotras.

Každý rok míří na obnovu značení pěších stezek i cyklotras na Blanensku peníze z krajské pokladny. „Krajští radní letos navrhují dát Klubu českých turistů dotace ve výši šest set šedesát pět tisíc korun. Cílem je obnovit značení většiny z více jak tří tisíc kilometrů vyznačených turistických tras na jižní Moravě,“ sdělil mluvčí Krajského úřadu v Brně Jiří Klement.

Stezky i trasy jsou vybavené více jak čtyřmi tisíci směrovkami a tabulkami, asi pěti sty ocelovými a dřevěnými stojany na vývěsní mapy a směrovníky a téměř sto třiceti vývěsními mapami.