V sobotu se tam totiž odehrála Evropská noc pro netopýry. Na území Moravského krasu již po patnácté.

A že zájem o tento podnik mezi lidmi stále neopadl dokazovalo zaplněné parkoviště před jeskyní. V davu před pokladnou stál s partou kamarádů i Václav Fichtner z Liberce. „Jeskyně, to je moje. Zajímá mě vše okolo nich. Samozřejmě i netopýři. Takže Evropskou noc pro netopýry jsem si nemohl nechat ujít,“ poznamenal muž v klobouku a maskáčích. Nejvíce se těšil na ukázku živých netopýrů. „A taky na odborný výklad. Rád se dozvím něco nového,“ dodal Fichtner.

Krátce před šestou pak vyrazil s výpravou turistů do jeskyně. Před sebou měli lidé prohlídku části jeskyně, promítání filmu o netopýrech a na závěr pak ukázku živých netopýrů s odborným výkladem. „Na území Moravského krasu v současnosti víme o dvaadvaceti druzích netopýrů. V České republice jich podle posledních výsledků sčítání žije sedmadvacet druhů,“ prozradil při prohlídce jeskyně zoolog Miroslav Kovařík ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Podle něj letos ochránci při pravidelném sčítání ve zhruba pětadvaceti jeskyních Moravského krasu napočítali pět a půl tisíce zimujících netopýrů. Nejčastějším druhem byl netopýr velký a vrápenec malý. Ve Výpustku přitom zimovala asi padesátka netopýrů. „V jeskyních Moravského krasu je přes léto na netopýry moc chladno. Takže zde letní kolonie s mláďaty nezakládají. Příhodnější jsou pro ně jako zimoviště. Přilétají sem v listopadu a prosinci,“ poznamenal Kovařík.

Po filmu Netopýři ve tmě v útrobách jeskyně následovala venku před Výpustkem ukázka živých netopýrů s odborným výkladem. Při ní si návštěvníci akce mohli netopýry prohlédnout pěkně zblízka a dokonce si je i pohladit. „Příští rok tuto akci uspořádáme pravděpodobně ve Sloupsko-šosůvských jeskyních,“ uzavřel Kovařík s tím, že Evropská noc pro netopýry se v současnosti pořádá asi na devětatřiceti místech nejen u nás.